Zadra. Biografia Lecha Wałęsy

Opublikowany Autor blogksiazki

Spokojna, rzetelna i bez emocjonalnego rozedrgania – to tylko niektóre opinie na temat nowej biografii Lecha Wałęsy, której wydawcą jest Europejskie Centrum Solidarności. Książka Zadra, autorstwa Jana Skórzyńskiego pod koniec listopada trafiła do księgarń.

To pierwsza próba wyważonego, kompetentnego i kompleksowego spojrzenia na całość życiorysu robotnika ze Stoczni Gdańskiej, przywódcy strajku w Sierpniu 1980 roku, lidera Solidarności, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, wreszcie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odchodząc od skrajnych fragmentarycznych ocen publicystów, autor podjął próbę napisania obiektywnej biografii, przedstawiając przede wszystkim fakty a ocenę pozostawiając czytelnikowi.

Na motto książki Jan Skórzyński wybrał cytat z autobiografii Lecha Wałęsy: Człowiek upada i podnosi się, to normalne, ale ważne, żeby nigdy nie sprzedał najważniejszych spraw. Wierzę, że mnie się to udało…

Tytuł Zadra nawiązuje do, prawie nieznanego, kryptonimu nadanego Lechowi Wałęsie w 1983 roku przez SB w sprawie jego operacyjnego rozpracowania.

Wstęp do książki napisał Jacek Taylor. Biografia, której konsultacji naukowej dokonał profesor Andrzej Friszke nie ma charakteru pracy stricte naukowej – to propozycja dla każdego czytelnika wykorzystująca materiały źródłowe, lecz napisana w ciekawy i przystępny sposób.

Wydanie na przełomie 2009 i 2010 roku biografii Lecha Wałęsy jest wpisane w szerszą perspektywę realizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności obchodów 20. rocznicy upadku komunizmu i 30. rocznicy powstania Solidarności. Chcemy przy tej okazji wywołać poważną, uczciwą intelektualnie debatę o roli i znaczeniu Lecha Wałęsy w najnowszej historii Polski.

Autor Jan Skórzyński (ur. 1954) jest doktorem historii i publicystą, autorem wielu książek o najnowszej historii Polski (m.in. Ugoda i rewolucja. Władza i opozycja 1985 – 1989; Od Solidarności do wolności; Kalendarium Solidarności 1980 – 1989, Rewolucja Okrągłego Stołu), członkiem Kolegium Historyczno – Programowego Europejskiego Centrum Solidarności.