Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – Stieg Larsson

Opublikowany Autor blogksiazki

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Stiega Larsson’a to doskonały, pełen pasji thriller, w którym tajemnica trzyma czytelnika w napięciu aż do samego końca. Po książki Larssona na całym świecie sięgnęło już prawie 9 mln czytelników! Tę książkę można czytać na wielu płaszczyznach: jako kryminał pełen mrocznych tajemnic, jako znakomitą, wielowątkową powieść współczesną, pełną prawdziwych zdarzeń i osób, jako thriller psychologiczny z doskonale skrojonymi sylwetkami bohaterów. Autor ma fantastyczną zdolność jednoczesnego prowadzenia wielu skomplikowanych wątków, które błyskotliwie wiąże ze sobą. To pierwsza z trzech książek o Mikaelu Blomkviście i Lisbeth Salander zebranych w serii „Millennium” Mimo 640 stron – trudno się od niej oderwać!

Pewnego wrześniowego dnia w 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Prawie czterdzieści lat później Mikael Blomkvist – dziennikarz i wydawca magazynu „Millennium” otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera – magnata przemysłowego, stojącego na czele wielkiego koncernu. Ten prosi znajdującego się na zakręcie życiowym dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej Vangerów. Okazuje się, że spisywanie dziejów to tylko pretekst do próby rozwiązania skomplikowanej zagadki. Mikael Blomkvist, skazany za zniesławienie, rezygnuje z obowiązków zawodowych i podejmuje się niezwykłego zlecenia. Po pewnym czasie dołącza do niego Lisbeth Salander – młoda, intrygująca outsiderka i genialna researcherka. Wspólnie szybko wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

Wprowadzenie do serii Millennium
Książki z serii Millennium to doskonałe powieści kryminalne z zawiłymi historiami i interesującymi, bardzo rozwiniętymi charakterami bohaterów. Wywodzą się z najlepszej szwedzkiej tradycji fikcji i literatury kryminalnej, którą rozpoczął w latach 60. ubiegłego wieku Sjowall & Wahloo a kontynuowali Henning Mankell, Hakan Nesser i wielu innych doskonałych autorów.
Powieści te są wyjątkowym zjawiskiem nie tylko w Skandynawii. Stają się jedna po drugiej hitami na listach bestsellerów w całej Europie. Prawa do tłumaczenia serii sprzedano do ponad 34 krajów. W Danii i Norwegii książki Stiega Larssona zajęły pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się książek 2007 roku, wyprzedzając nawet Harry’go Pottera.

Pierwsza książka trylogii Millennium Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, ukazała się na początku 2005 roku. W 2006 opublikowano kolejny tom serii Dziewczyna, która igrała z ogniem. W połowie 2007 roku wydano ostatnią część serii Zamek z piasku. Wiosną 2008 rozpoczęto realizację filmu na podstawie trylogii Millennium. Premiera pierwszej części filmu przewidziana jest w 2009 roku.

Bohaterami wszystkich trzech serii są Mikael Blomkvist – dociekliwy dziennikarz finansowy i wydawca niezależnego magazynu Millennium oraz Lisbeth Salander – intrygująca outsiderka i utalentowana hakerka komputerowa, pracująca jako wolny strzelec dla służb bezpieczeństwa.
Ta niezwykła para w każdej z części serii podejmuje wyjątkowo trudne wyzwania. W opinii wielu wydawców, wszystkie historie zawarte w trylogii: śledztwa, dochodzenia w sprawie morderstwa, czy finansowe krętactwa wydarzyły się naprawdę.
Seria Millennium z prawdziwym entuzjazmem przyjmowana jest również przez krytykę.

Jeden z wielu pochlebnych głosów z „Readings Books Review” (Australia): Te książki to sensacja i będą najważniejszym i najbardziej czytanym kryminałem tego roku!!! Mimo iż cała seria istnieje na rynku wydawniczym zaledwie od dwóch lat, to już klasyka najwyższej klasy!

Stieg Larsson (1954-2004) znany szwedzki dziennikarz. Ceniony na świecie ekspert od ruchów nazistowskich i skrajnie prawicowych, ekstremistycznych organizacji. Zmarł nagle na atak serca w listopadzie 2004 roku, tuż przed ukazaniem się pierwszej części kryminalnej trylogii Millennium.

Nagrody:
2006 – Szwedzkie Stowarzyszenie Księgarzy przyznaje tytuł „Twoja książka – nasz wybór”, pierwszej książce z serii Millennium „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”.

2006 – Nagroda Skandynawskiego Stowarzyszenia Autorów Kryminałów Glasnyckel (Szklany klucz – najbardziej prestiżowa skandynawska nagroda w dziedzinie literatury sensacyjnej) za najlepszą powieść kryminalną 2005 roku dla książki „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”.

Szklany klucz otrzymała także trzecia powieść serii „Zamek z piasku„. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” znaleźli się także na krótkiej liście książek nominowanych do nagrody Duncan Lawrie International Dagger.

Recenzje:
„Wydawnicza sensacja, doskonały autor kryminałów, który pojawił się znikąd (…) Świat powieści kryminalnych rzadko jednocześnie podziwia i żałuje tak wielkiego talentu, jak Stieg Larsson”.
Sunday Times

„Dziennikarz i hackerka to doskonałe, wiarygodne postaci (…) powieść ma w sobie także coś z czułej historii miłosnej (…)
To niezwykła książka, pełna pasji, sugestywnego wyczucia miejsca i subtelnego wglądu w przekupne, złe umysły.”
Observer

„Cały ten szum jest w pełni uzasadniony (…) W książce świetne jest wszystko – bohater, fabuła, atmosfera.”
The Times

„Atmosferę oczekiwania na delicje w kolejnych częściach trylogii psuje niestety świadomość, że wkrótce po oddaniu rękopisu 50-letni Larsson zmarł na atak serca (…) jednak jego niezwykłe obserwacje na temat nadużycia władzy zarówno przez ludzi, jak i instytucje, zdobędą mu więcej czytelników niż mógł sobie wyobrazić.”
Sunday Telegraph

„Szwedzka powieść kryminalna, ma zarówno klasę, jak i społeczne sumienie. Tylko kwestią czasu było pojawienie się szwedzkiej wersji „Wojny i pokoju” (…) Ta potężna powieść jest wielka nie tylko dlatego, że zawiera mnóstwo wątków i dziesiątki postaci, ale jest także wielka fizycznie, do tego stopnia, że jeśli chcecie nie spać całą noc, by ją pochłonąć – a pewnie tak będzie – musicie zrobić to przy kuchennym stole, bo to za duże tomiszcze do czytania w łóżku (…) Konstrukcja i tempo fabuły są mistrzowskie. Nic dziwnego, że Europa oszalała na punkcie Blomkvista i jego nieodłącznej asystentki.”
Sydney Morning Herald

„Pełna energii historia o seryjnym mordercy.”
Mail on Sunday

Larsson wyciągnął z rękawa dwoje niezwykle absorbujących bohaterów. Kiedy tylko ich poznajemy, oddajemy się tej powieści bez reszty (…)
To obszar klasycznego angielskiego kryminału. Ale potem pojawia się coś mroczniejszego i bardziej krwawego – bardziej Thomas Harris niż Dorothy L. Sayers.
The Independent

„Styl leniwy i szczegółowy, fabuła interesująca i wiarygodna, ale przede wszystkim powieść ma cudownie oryginalną bohaterkę (…) niezwykła książka.”
Literary Review