Czerwiec 1944. Alianci lądują na plażach Normandii, by ruszyć do ostatecznej walki z III Rzeszą

Opublikowany Autor blogksiazki

OPERACJA RED BALL EXPRESS T. 1

Czerwiec 1944. Alianci lądują na plażach Normandii, by ruszyć do ostatecznej walki z III Rzeszą.

Każdą wielką wojnę toczono z nadzieją, że będzie ona tą ostatnią. Gdy kapelan U.S. Army Ben Kahn, weteran pierwszej „Wielkiej Wojny” stawiał stopę na piasku normadzkiej plaży nie miał już tych złudzeń. Tym razem powrócił na stary kontynent nie po to by znów walczyć i zabijać, lecz by odnaleźć swojego syna – pilota bombowego strąconego nad Francją i ukrywającego się przed Niemcami…
Młody student murzyńskiego college’u Joe Amos Biggs rzucił studia i zaciągnął się do Armii sądząc, że wojna uczyni go wreszcie równym białym. Teraz jest jednym z tysięcy bezimiennych czarnych kierowców Red Ball Express, niezwykłej operacji transportowej – niekończących się konwojów ciężarówek dostarczających paliwo, amunicję i wszystko inne od czego zależy życie walczących na pierwszej linii. Mimo to Joe Amos wciąż jeszcze wierzy, że będzie miał miał szansę wykazać się w walce twarzą w twarz.
Amerykański lotnik znany w paryskim półświatku jako „Chien Blanc” robi swoje małe i wielkie interesy w ciemnych zaułkach Montparnasse. Dla niego nie ma wrogów i przyjaciół – są tylko klienci, wspólnicy i konkurenci – czy będzie to Gestapo, komunistyczny ruch oporu, inni gangsterzy czy wyczekiwani alianccy wyzwoliciele. Biały Pies postanowił przeżyć i jeszcze na tym zarobić – jakikolwiek los spotka okupowane miasto, wyzwolenie czy zagłada, on będzie zwycięzcą.
Drogi tych trzech ludzi przetną się upalnym latem 1944 roku. Ich oczami będziemy oglądać kulisy wielkiej inwazji Sprzymierzonych, krwawe walki w zielonej gęstwinie żywopłotów Bocage, niemieckich generałów uciekających z Paryża w towarzystwie kochanek i zrabowanych dóbr. Ujrzymy inną stronę wojny niż tą znaną z historycznych kronik i filmów – zdemoralizowanych, przestraszonych żołnierzy amerykańskich, pozbawionych złudzeń hitlerowców, francuskich szabrowników. Powieść Davida L. Robbinsa ukazuje nam jeden z najważniejszych epizodów II Wojny Światowej w zupełnie nowym świetle.

Operacja Red Ball Express ruszyła…

data wydania: 27 czerwca 2008
ISBN: 978-83-60504-19-2
cena: 39,99 zł
wymiary: 140 x 205 mm
liczba stron: 328
oprawa: miękka za skrzydełkami