Fani kryminałów telewizyjnych będą w siódmym niebie!

Opublikowany Autor blogksiazki

KATHY REICHS „POGRZEBANE TAJEMNICE”

„Medycyna sądowa Kathy Reichs jest zimna i elegancka, a jej bohaterowie ciepli i skomplikowani. Rezultatom nie można się oprzeć.”

– ANNE RIVERS SIDDONS

Był letni poranek 1982 roku, gdy żołnierze spustoszyli wioskę Chupan Ya, gwałcąc i zabijając kobiety i dzieci. Mówi się o 23 ofiarach pogrzebanych w miejscu gdzie, 20 lat później dr Temperance Brennan wraz ze swoim zespołem z Gwatemalskiej Fundacji Medycyny Sądowej prowadzą ekshumację. Nie zachowały się żadne zapiski. Dla rodzin ofiar zmarli pozostają „zaginionymi”.

Tempe – antropolog sądowy wśród lekarzy sądowych z Północnej Karoliny i Montrealu od miesiąca przebywa w Gwatemali, aby pomóc kilku rodzinom w identyfikacji i pochówku zmarłych. Kopie w zimnym, wilgotnym dole, w którym znajduje kępki włosów, skrawki ubrań, malutkie tenisówki. Jej kielnia dotyka czegoś twardego: to staw biodrowy chłopca w wieku nie więcej niż dwa lata.

Praca rozdzierająca serce. Coś tak potwornego wydarzyło się tutaj 2o lat temu. Przemoc trwa do dziś. Kiedy zespół kończy całodzienną pracę, dzwoni telefon. Dwóch kolegów zostało napadniętych. Rozlegają się strzały, a Tempe ku swemu przerażeniu słyszy krzyk kobiety. Nagle zapada cisza. Śmiertelna cisza.

Ponowny akt przemocy zmienia wszystko, zarówno dla zespołu jak i dla Tempe, która zostaje poproszona przez policję gwatemalską o ekspertyzę w nieco innej sprawie. Cztery wysoko sytuowane, młode kobiety zniknęły w mieście Gwatemala w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Jedną z nich jest córka ambasadora Kanady. Część szczątków pojawiło się w szambie, a Tempe niestety wie, co to oznacza.

W zespole razem z oficerem śledczym Wydziału Kryminalnego Bartolome Galiano, i Andrew Ryanem detektywem z Montrealu, który może mieć więcej niż tylko zawodowe powody by dołączyć do niej w tej sprawie. Tempe wkrótce znajdzie się w niebezpiecznej sieci, która sięga daleko poza granice Gwatemali. Stawka jest wysoka. Niemal tak wysoka jak władza, pieniądze, chciwość, i nauka razem wzięte. Tempe musi dokonać wyborów, które zmienią jej życie.

Od nowatorskiej nauki w laboratorium, gdzie Tempe bada kości płodu i przeprowadza analizy DNA włosa, do mrożącego krew w żyłach spotkania w opuszczonej kostnicy, Pogrzebane tajemnice to przejmująca, strona po stronie, rozrywka gwiazdy powieści sensacyjnej, która umiejętnie łączy przykuwającą uwagę oryginalność z dowcipną i elegancką prozą.

Kathy Reichs, podobnie jak jej bohaterka Tempeance Brennan, jest antropologiem klinicznym, pracującym dla Office of the Chief Medical Examiner, stanu Północna Karolina oraz Laboratoire de Sciencies Judiciares et de Medicine Legale prowincji Quebec. Co więcej, jej autorytet uznaje Canadian National Police Services Advirsory Board, a ponadto Kathy Reichs jest jedną z pięćdziesięciu sześciu antropologów, który otrzymali certyfikat American Board of Forensic Anthropology.

Kathy Reichs pochodzi z Chicago, gdzie ukończyła studia i otrzymała najpierw stopień magistra, a po błyskotliwej karierze naukowej tytuł profesora antropologii University of Borth Carolina w Charlotte. Obecnie dzieli swój czas pomiędzy pracę i pisanie, mieszkając w Charlotte i Montrealu.

Autorce sławę przyniosła książka „Deja Dead”, która stała się bestselerem „New York Timesa” i zdobyła Ellis Award za rok 1997 dla Powieści – Debiutu. Warto odwiedzić stronę internetową autorki, znajdującą się pod adresem: www.kathyreichs.com

data premiery: 27 czerwca 2008
ISBN: 978-83-60504-56-7
cena: 34,99 zł
wymiary: 125 x 195
oprawa: miękka ze skrzydełkami