Uwagi o wykrywalności i czynnościach śledczych w sprawach o zabójstwa

Opublikowany Autor blogksiazki

Józef Gurgul, dr nauk prawnych, Prokurator Prokuratury Wojewódzkiej w Rzeszowie (1960-1965), Prokuratury Generalnej (1966-1989) i ostatecznie Prokurator w Ministerstwie Sprawiedliwości do 1991 roku, kiedy to odszedł na emeryturę.

Przedmiotem jego wieloletnich dociekań teoretycznych i praktycznych było zabójstwo. Prowadził osobiście lub nadzorował śledztwa o najpoważniejsze przestępstwa kryminalne. Był prokuratorem nadzorującym śledztwo w sprawie zabójstw dokonanych przez Karola Kota, oskarżycielem w procesie innego seryjnego mordercy – Zdzisława Marchwickiego. Prowadził dochodzenie w sprawie zabójstwa Jana Gerharda i w wielu innych, głośnych przestępstwach kryminalnych.

W sowim bogatym dorobku zawodowym posiada 6 napisanych nomografii, których jest autorem lub współautorem, oraz około 350 artykułów naukowych. Niniejsza praca jest pierwszą książką Józefa Gurgula, wydaną tylko raz przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 1972 roku (do użytku wewnętrznego). Obecne wydanie nosi aktualne poprawki autora.