Trzech kumpli to autentyczna historia trzech kolegów ze studiów – jeden został zamordowany, drugi okazał się zdrajcą, a trzeci walczy o prawdę. Ci koledzy to Staszek Pyjas, Leszek Maleszka i Bronisław Wildstein. Poznali się na studiach na wydziale Polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 70. Teraz Lesław Maleszka jest redaktorem w Gazecie Wyborczej a Bronisław Wildstein w Rzeczpospolitej. Kim byłby Stanisław Pyjas gdyby żył?
Film, a teraz już książka Trzech kumpli, opowiada historię nocy z 6 na 7 z przed ponad 30 lat. Kłamstwa SB, wykluczające się relacje, różne zeznania. Dziś chyba nie wiemy kto kłamie, a kto mówi prawdę. Czytelnik będzie musiał sam ocenić i zdecydować po czyjej stronie leży wina.
Stanisław Pyjas został zamordowany przez SB w bramie przy ul. Szewskiej 7 w Krakowie. Morderców nigdy nie skazano.
Trzech kumpli to książka na podstawie filmu dokumentalnego Anny Ferens i Ewy Stankiewicz Trzech kumpli wyprodukowanego przez TVN.
Najgłośniejszy film dokumentalny ostatnich lat doczekał się swojego książkowego uzupełnienia. Dramatyczna historia Pyjasa, Wildsteina i Maleszki spleciona z opowieścią o wydarzeniach roku 1977 odsłania tragiczne wydarzenia, które wciąż bolą i budzą emocje. Trzech kumpli to nie tylko opowieść o zdradzie i przyjaźni, ale też próba pokazania kulisów funkcjonowania Służby Bezpieczeństwa oraz działań ludzi ją tworzących. Książka pozwala jeszcze raz spojrzeć na to, co działo się w Polsce zaledwie dwadzieścia lat temu.
2 listopada o godz. 12.30 telewizja TVN24 wyemituje film Trzech Kumpli.