Tragarze śmierci

Opublikowany Autor blogksiazki

Pasjonujące reportaże, które czyta się jak powieść kryminalną – laureaci najpoważniejszych nagród dziennikarskich w Polsce po raz pierwszy w książce ujawniają wyniki swoich reporterskich śledztw.

Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski są autorami najgłośniejszych telewizyjnych reportaży śledczych (m.in. o mafii paliwowej, polskim szlaku kokainowym, tajnych grach służb specjalnych w Wiedniu, aferze przy zakupie gazu do Polski). Gangsterzy z grupy „Korka” wydali na nich wyrok śmierci. Ich reportaże znalazły się na pierwszych stronach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, pisały o nich także „Die Welt” i „Focus”.

Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski jako pierwsi polscy reporterzy:

* spotkali się z ostatnimi żyjącymi przywódcami grupy Baader-Meinhof;
* dotarli na tajne spotkanie i przeprowadzili wywiad z Abu Daudem – ostatnim żyjącym przywódcą „Czarnego Września”, sprawcą masakry izraelskich sportowców na olimpiadzie w Monachium; człowiekiem, którego wynajęty przez Mossad zamachowiec pięciokrotnie postrzelił w warszawskim hotelu „Victoria” w 1981 roku;
* w archiwach urzędu Gaucka odnaleźli przełomowe dokumenty i… „zagrozili bezpieczeństwu państwa czeskiego”;
* wyjaśnili jedną z tajemnic śmierci prezydenta Egiptu – Anwara Sadata;
* przeprowadzili dwie rozmowy z Czesławem Kiszczakiem;
* odnaleźli kryjówkę zabójców Hansa Martina Schleyera na… Mazurach;
* dotarli do „Carlosa-Szakala” (Iljicza Ramireza Sancheza) – prekursora światowego terroryzmu;
* jako pierwsi ujawnili sensacyjne dokumenty PRL-owskiego wywiadu…

Z całą odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że nie byłoby „Czarnego Września”, Abu Dauda, „Carlosa” i Frakcji Czerwonej Armii – RAF, gdyby nie inspiracja, pomoc i opieka ze strony komunistycznych służb specjalnych z ZSRR, NRD, Węgier, Rumunii, Jugosławii, Bułgarii, CSRS i… PRL. Zgromadzone przez nas dokumenty pozwalają na oskarżenie komunistycznych przywódców o świadomą pomoc i wsparcie świadczone dla zbrodniczych organizacji terrorystycznych.
Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski

Witold Gadowski (ur. 1964) – absolwent psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Gazecie Polskiej”, „Dzienniku Polskim” oraz w prasie zagranicznej. Reporter w czasie wojny na Bałkanach. Autor reportaży śledczych w Superwizjerze TVN. Laureat nagrody Grand Press w (2004) za najlepsze śledztwo dziennikarskie; dwukrotnie uhonorowany nagrodą Watergate (2006 i 2008) (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich); otrzymał też Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Reportaży Śledczych w Łodzi (2009). Skoczek spadochronowy, strzelec i miłośnik Bałkanów.

Przemysław Wojciechowski (ur. 1972) – z wykształcenia politolog, z zawodu dziennikarz. Od ponad dziesięciu lat związany z telewizją TVN, od siedmiu z redakcją Superwizjera TVN (główne zainteresowania: dziennikarstwo śledcze oraz międzynarodowy terroryzm). Na swoim koncie ma kilka prestiżowych nagród dziennikarskich – m.in.: Grand Press (2004), Watergate (2006); dwukrotnie uhonorowany na Międzynarodowym Festiwalu Reportażu w Bydgoszczy „Camera Obscura” (2007 i 2009).