Co nas tak mocno pcha w góry? Jaka siła nie pozwala siedzieć wygodnie w hotelowym fotelu czy wygrzewać się na słonecznej plaży i każe męczyć się, pocić, narażać na deszcze i wiatr, żeby tylko stanąć na upragnionym wierzchołku? Góry to niewątpliwie przepiękne widoki, jakich nigdy nie zobaczylibyśmy na dole. To jednak znacznie więcej. Wędrówki ku szczytom kryją w sobie coś niewyjaśnionego i tajemniczego, czemu wielu z nas nie potrafi się oprzeć. Niektórzy, jak ks. Roman Rogowski, autor „Mistyki Tatr”, odnajdują w nich sposób na spotkanie z Bogiem. George Mallory na pytanie, dlaczego chodzi po górach, odpowiadał, iż dlatego, że po prostu „góry są”. Walter Bonatti pisał, że góry to walka, przygoda, romantyzm, ucieczka i sport. Niewidoma Colette Richard wyjaśniła z prostotą: Dlaczego chodzę po górach? Ależ po prostu dlatego, że moje spotkanie z górami było nieuniknione (cytaty z: ks. R. Rogowski, „Mistyka Tatr”, Kraków 2002).
Najbardziej znane, najwyższe, a według wielu także najpiękniejsze polskie góry to Tatry. One też są „głównym bohaterem” niniejszej książki. Znajdziemy w niej szereg informacji krajoznawczych i historycznych na temat najwyższego pasma górskiego w Polsce, porady dla osób, które chcą profesjonalnie i odpowiedzialnie przygotować się do wędrówki, a także propozycje wycieczek dla mniej lub bardziej doświadczonych turystów. Warto jednak pamiętać, że kilkadziesiąt kilometrów od Zakopanego znajdują się niższe, lecz nie mniej atrakcyjne Gorce i Pieniny – wyczerpujące rozdziały na temat tych pasm stanowią zachętę, aby nie ograniczać swojej pasji górskiej tylko do Tatr. Sporo miejsca w przewodniku zajmują wiadomości na temat kultury regionu: opisy interesujących miast i zabytków, jak również barwnych zwyczajów
Przewodnik Tatry, Gorce, Pieniny, Orawa i Spisz. Pomysły na góralską przygodę w sposób ciekawy i wyczerpujący przedstawia najważniejsze miejscowości wymienionych w tytule regionów. Szereg propozycji górskich wędrówek, dokładne mapy oraz szczegółowe i aktualne informacje praktyczne dają możliwość pełnego rozeznania w urokach góralskiej ziemi i żywego uczestniczenia w jej bujnej kulturze.