Sudety. Szlaki pełne skarbów. Przewodnik

Opublikowany Autor blogksiazki

Sudety oraz otaczające je kotliny to bez wątpienia jeden z najciekawszych i najbardziej różnorodnych regionów turystycznych Polski. Na niepowtarzalny, niezwykle atrakcyjny wizerunek tej krainy miały wpływ przede wszystkim: bogactwo sudeckiej przyrody, położenie ziem śląskich na styku kilku kultur i ich wzajemna infiltracja przez niemal dwadzieścia stuleci. Dziś widzimy, że fenomen współistnienia tradycji – polskich, łużyckich, niemieckich, czeskich i saksońskich – okazał się niezwykle płodny; stąd tak wiele tu zabytków o fascynujących, zawikłanych historiach. Prastare ruiny, cysterskie klasztory, przepiękne pałace i piastowskie warownie: Książ, Czocha, Bolków, Grodziec czy zamek na górze Chojnik to miejsca, których nie sposób pominąć. Zwolennicy miejskiej zabudowy koniecznie powinni odwiedzić Jelenią Górę, Kłodzko i kameralną, na długo zapadającą w pamięć Bystrzycę Kłodzką. Nie należy też zapominać o najgęstszej w Polsce sieci uzdrowisk i zdrojów leczniczych! Leżące w otoczeniu przepięknych gór kurorty stanowią wymarzone miejsca odpoczynku dla pragnących chwili wytchnienia urlopowiczów.

Sudety obfitują również w zabytki o charakterze militarnym i gospodarczym – nie sposób nie odwiedzić walimskich sztolni, Podziemnego Miasta Osówka, największej w Europie twierdzy górskiej w Srebrnej Górze czy najstarszej polskiej kopalni złota w Złotym Stoku. Turystom ciekawym pradziejów ziemi śląskiej warto również polecić rejony polskich Łużyc: okolice Bogatyni, Zgorzelca i słynącego z przepięknej ceramiki Bolesławca.

Sudety to jednak przede wszystkim prawdziwy raj dla miłośników sportów trekkingowych i narciarzy, kraina rozległych, widokowych pasm górskich, pełnych urokliwych zakątków, będących ostoją wielu zagrożonych gatunków flory i fauny. Nad całym regionem dumnie prężą pierś majestatyczne Karkonosze i odludny Masyw Śnieżnika na wschodnim krańcu regionu, kuszą zielenią izerskie i bystrzyckie torfowiska, mamią fantastyczne formy piaskowcowych labiryntów Gór Stołowych i janowickich skałek…

Miłośnicy górskich wędrówek, szaleństwa na stoku oraz spragnieni spokoju urlopowicze – zapraszamy w Sudety! W krainie gór, zamczysk, pałaców i kryształowych zdrojów każdy znajdzie coś dla siebie!