Spotkanie z autorką "Miasta ryb"

Opublikowany Autor blogksiazki

Już niedługo będzie okazja, aby spotkać autorkę powieści zakwalifikowanej do ścisłego finału nagrody Angelus 2011. Jest nią białoruska pisarka i dziennikarka Natalka Babina.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS jest najważniejszą nagrodą w dziedzinie prozy tłumaczonej na język polski. Nagroda przyznawana jest co roku środkowoeuropejskim pisarzom, których twórczość zmusza do refleksji oraz pogłębia wiedzę o innych kulturach. Warunkiem otrzymania nagrody jest również pisanie o ważnych dla współczesności zagadnieniach i problemach.
Spotkanie z Matalką Babiną nominowaną do nagrody Angelus 2011 odbędzie się 2 grudnia o godzinie 19.00 w Galerii BWA, przy ul. W. Stwosza 32. Następnego dnia (3 grudnia) o godz. 14.00 autorka będzie podpisywała swoją książkę na stoisku Domu Wydawniczego REBIS podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek (Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5).

„Miasto ryb”:
„Brawurowa powieść białoruska: nad Bugiem, na ziemi brutalnie przeciętej pasem granicznym, w sielskiej wiosce Dobratycze ginie najstarsza jej mieszkanka, babcia Makrynia. Kto i dlaczego wsypał truciznę do kubka z kawą na werandzie? Czy babcia naprawdę była, jak szeptano w okolicy, wiedźmą? A jeśli tak, czy zdoła po śmierci
ukarać swoich morderców i obronić wieś przed zagładą?
Świetnie, reportażowo wręcz opisane realia współczesnej Białorusi zapewne zaskoczą Polaków: uczciwe, prywatne firmy, duże pieniądze, Internet pod strzechami, a z drugiej strony dynamiczna mieszanka języków, kultur i religii, lokalna świadomość sięgająca czasów unii brzeskiej – wszystko to mocno odbiega od stereotypu smutnego, płaskiego
kraju, przygniecionego polityką prowincjonalnego reżimu. Zajrzyjcie poprzez tę książkę na prawdziwą Białoruś i, jeśli wam się spodoba, ruszajcie latem nad Bug, szukać w odbiciu miasta ryb bajecznych skarbów lwowskiego jubilera.

„Ta białoruska książka nie jest o Łukaszence!

Natalia Babina urodziła się w 1966 roku we wsi Zakazanka na Białorusi. Jest dziennikarką „Naszej Niwy” – niezależnej gazety białoruskiej – oraz autorką zbioru opowiadań i powieści Miasto ryb opublikowanej w roku 2007.””

(źródło: materiały wydawcy Rebis)