Spotkanie z autorem książki „Ziarno prawdy"

Opublikowany Autor blogksiazki

W najbliższą środę 21 grudnia 2011 o godzinie 18:00 w Apartamenty Rynek 16 w Sandomierzu odbędzie się spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim, autorem książki „Ziarno prawdy”.

Nowy, długo oczekiwany kryminał z Teodorem Szackim! Jest wiosna 2009 roku, prokurator nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by przenieść się do Sandomierza. Tu zaczyna „nowe wspaniałe życie”, ale dość szybko spotyka go rozczarowanie. W obcej i nieprzyjaznej rzeczywistości rozgoryczony Szacki prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiara to sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji. Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Ważnym kontekstem staje się bolesny splot relacji polsko-żydowskich oraz historia, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej…

Prokurator Teodor Szacki nie był człowiekiem wierzącym. Nie wierzył w Boga, przeznaczenie, miłość od pierwszego wejrzenia, seks na pożegnanie, promocje, mechaników samochodowych oraz istnienie rzeczy dobrych i tanich. Przede wszystkim jednak nie wierzył, że utknął na dobre w tej pieprzonej, przereklamowanej dziurze. Nie wierzył, że z gwiazdy stołecznej prokuratury stał się popychadłem w powiatowym miasteczku. Nie wierzył, że jego rodzina to odległa przeszłość, a jedyne, co dostał w zamian, to nudne fizjologiczne romanse i związek, który dawno przestał się mieścić na skali „niemożliwych i niespełnialnych”. Nie wierzył, że to właśnie jemu trafiło się śledztwo, z którego powodu albo pójdzie do piachu, albo będzie musiał emigrować na Vanuatu. No i nie wierzył, że są miejsca, w których nie myje się codziennie ekspresu do kawy. Ze wstrętem odsunął od siebie filiżankę, wstał, nie odpowiedział na małomiasteczkowo szczere „do widzenia” barmanki i wyszedł na zalany słońcem rynek.
Autor o swoim bohaterze

Z recenzji poprzednich książek:

Ukazało się Uwikłanie – doskonały polski kryminał współczesny. Tak jest: w literaturze polskiej pojawił się nie lada majster: Zygmunt Miłoszewski – pisarz rasowy.
Jerzy Pilch, „Dziennik”

Autor Domofonu jest bystrym obserwatorem zwyczajnego życia Polaków i umie jego rozmaite przejawy zgrabnie sportretować.
Jarosław Klejnocki, „Polityka”

Domofon to horror umieszczony w polskich współczesnych realiach, z dokładnie zarysowanym, wypieszczonym tłem obyczajowym, z trafnymi obserwacjami opisanymi oszczędnym językiem.
Piotr Zaremba, „Newsweek”

(źródło wab.com.pl)