Spotkania autorskie z Filipem Springerem

Opublikowany Autor blogksiazki

Przed nami cykl spotkań z Filipem Springerem autorem książki „Miedzianka. Historia znikania”.

Na stronie Wydawnictwa Czarne można znaleźć harmonogram tych spotkań:

WARSZAWA 23 listopada (środa), godz. 19:00
Wrzenie Świata
ul. Gałczyńskiego 7
Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś

POZNAŃ 25 listopada (piątek)

JELENIA GÓRA 30 listopada (środa)
JCIiER „Książnica Karkonoska”
ul. Bankowa 27 [sala konferencyjna]
Spotkanie poprowadzi Maria Patronik

LEGNICA 1 grudnia (czwartek), godz. 12:00
Muzeum Miedzi
ul. św. Jana 1
Spotkanie poprowadzi Andrzej Niedzielenko

WROCŁAW 2 grudnia (piątek), godz. 18:00
Księgarnia Tajne Komplety
ul. Przejście Garncarskie 2
Spotkanie poprowadzi Jacek Bierut

OPOLE 14 grudnia (środa), godz. 17:00
Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Minorytów 4

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał książki, polecamy:
„Kupferberg – Miedzianka, niewielkie miasteczko nieopodal Jeleniej Góry, którego nie ma. Tak jak nie ma gospody Ratuszowej, gdzie miejscowe panie, plotkując przy jednym ze stolików, krzywiły się zniesmaczone, gdy ich mężowie śpiewali „Gdybyś miał jeszcze jedną teściową, to…”. Nie ma zabaw, podczas których Martin Lachmann grał na saksofonie, a dookoła wirowały roztańczone pary. Nie ma również browaru, papierni, zakładu kamieniarskiego, warsztatów rzemieślniczych. Nie ma pani Trenkler, która szyła koszule, pań Assmann i Alex, które zajmowały się pościelarstwem, pani Bräuer, która handlowała masłem i jajkami.
Nie ma cmentarza przy drodze do Mniszkowa z widokiem na Rudawy Janowickie, a w okolicy do dziś wspomina się, jak płyty nagrobne wyciągano z ziemi ciągnikami, a psy rozwlekały po całej wiosce ludzkie kości.

Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948 – 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości?

„Filip Springer nazywa siebie domorosłym archeologiem i wyrusza na Dolny Śląsk. Pędzelkiem, delikatnie, szczegół po szczególe odkrywa i odtwarza fascynującą historię Kupferbergu – Miedzianki, niewielkiego miasteczka między Jelenią Górą a Kamienną Górą, i jej mieszkańców. Kiedyś Kupferberg był miastem górników, przez chwilę perłą turystyczną i wytchnieniem dla kuracjuszy. Położony na szczycie, przez sześćset lat opierał się zawieruchom wojennym. Aż dotarła do niego Armia Czerwona i odkryto w pobliżu rudę uranu… Tę reporterską opowieść czyta się z zapartym tchem, jak książkę sensacyjną, chociaż wiadomo, że zakończenie jest zupełnie niehollywoodzkie”.
Ewa Winnicka”

(źródło: www.czarne.com.pl