Stan prawny na 1.02.2010 r.
Autorka szeroko prezentuje problematykę związaną z funkcjonowaniem spółdzielni mieszkaniowych. Choć omawia przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, ich kolejne zmiany oraz konsekwencje wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących tej ustawy, to nie stroni również od przedstawiania innych przepisów mających wpływ na sytuację tych spółdzielni, w tym przede wszystkim zmian ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze. Szczególnej analizie poddane zostały specyficzne zagadnienia związane z funkcjonowaniem własności lokali w spółdzielniach mieszkaniowych.
Wiele uwagi poświęcono zmieniającym się zasadom nabywania własności lokali od spółdzielni przez osoby uprawnione do żądania nabycia ich własności od spółdzielni, a także konsekwencjom kolejnych zmian przepisów dotyczących tych kwestii.
Książka nie jest typowym komentarzem do jednej ustawy, bo choć omawia wszystkie przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, to analizuje poszczególne zagadnienia w ten sposób, że sięga także do innych aktów prawnych, które tych zagadnień dotyczą. Postanowienia w nich zawarte porównywane są ze sobą, a w konsekwencji czytelnik uzyskuje świadomość, jaka jest całość regulacji związanych z omawianym zagadnieniem i jakie skutki one przynoszą. W końcowym rozdziale Autorka przedstawia spis obarczonych różnymi wadami przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wraz z objaśnieniem, dlaczego uznaje je za niewłaściwe.