Spinalonga, Jacek Rębacz, SuperNowa – nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru

Opublikowany Autor blogksiazki

Spinalonga Jacka Rębacza, wydawnictwa SuperNowa znalazła się wśród dziesięciu tytułów nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest to piąta edycja konkursu dla najlepszej powieści kryminalno-sensacyjnej organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału „Trup w szafie”. Poprzednie tytuły autora: Zakopane: Sezon na samobójców i Zakopane: Pokój z widokiem na cmentarz również otrzymały nominacje w poprzednich edycjach. Ja przedstawiałem tu tytuł: Zakopane: Luftkurort 1940. Zwycięzca zostanie ogłoszony, a nagroda wręczona, w czasie finałowej gali Festiwalu Kryminału, która odbędzie się w Krakowie 22-go listopada. Tego wieczoru zostanie również wręczona tradycyjna Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru dla pisarza spoza Polski. W tym roku otrzyma ją gość Festiwalu Tatiana Polakowa.

„Spinalonga to pozycja, którą z pewnością warto przeczytać. Styl, jakim prowadzona jest narracja, jest lekki i oszczędny, bohaterowie mają coś z filmowych aktorów, zaś zaskakujące zwroty akcji i kilka niezłych wątków dopełniają dzieła. Miejscami zabawna i sarkastyczna, ale przede wszystkim przedstawiająca brutalną prawdę, jak wygląda życie na wyższych szczeblach władzy, gdzie ludzie pozbawieni skrupułów rozdają karty. I to tu, w naszym kraju nad Wisłą”.

Valkiria.pl

Jacek Rębacz to kolejny, po Sabale, Tetmajerze, Witkiewiczu, Asnyku i Żeromskim, piewca zimowej stolicy Polski. Po dwóch dziejących się tu i teraz kryminałach (Zakopane: Sezon na samobójców i Zakopane: Pokój z widokiem na cmentarz), zmęczony już nieco słynną góralską gościnnością ruszył w teren, by opisać narodziny współczesnego polskiego kapitalizmu. A więc układy, mafijne powiązania, szantaże, morderstwa…. Nie jest to, z góry uprzedzamy, obraz budujący. Jacek Rębacz, z wykształcenia prawnik, imał się różnych zawodów, był m.in. dyrektorem dużych firm – to facet, który wie, w co grają grube ryby.

Zaginiona przed laty żona prominentnego polityka i posła na sejm powraca z zaświatów. Jej mąż nie jest jednak tym powrotem zachwycony i publicznie zarzuca cierpiącej na amnezję kobiecie oszustwo. Pan poseł ma w tej chwili inne, ważniejsze problemy. Jak uwłaszczyć wielką firmę, by wszystkim żyło się lepiej? Jak pozbyć się niebezpiecznego szantażysty? I w jaki sposób spławić nazbyt dociekliwego komisarza policji?