Seria bez tabu

Opublikowany Autor blogksiazki

Wydawnictwo Czarna Owca postanowiło najwyraźniej odjąć odrobinę splendoru literaturze. W czerwcu 2011 ukazał się m.in. przekład książki autorstwa Alex Schulman i Emmy Adbåge pt. Kupa Kupa Kupa.
Przyjęło się, że literatura to coś wielkiego i powinna traktować o wielkich i poważnych rzeczach. Zapewne takie wnioski polskie społeczeństwo wyciągnęło po nudnych lekcjach polskiego, na których zabrakło „XIII księgi Pana Tadeusza” czy chociażby wiersza „Wróbelek”. Myślę, że dobrze, że Czarna Owca pokazuje już najmłodszym dzieciakom, że książki to coś fajnego i każdy może znaleźć w nich coś, co go zainteresuje.

W Szwecji już od czterdziestu lat ukazują się książki dla dzieci, które u nas byłby uznane ze kontrowersyjne. W serii Czarnej Owcy „Bez Tabu” znajdziecie również książki edukacyjne pod następującymi tytułami: „Wielka księga siusiaków”, „Wielka księga cipek” czy „Mała książka o miesiączce”. Powiem Wam szczerze: zastanawiałam się, czy pisać o tych tytułach, a jestem mieszkanką dużego miasta z wyższym wykształceniem o poglądach mocno liberalnych. Czyli jednak seria porusza tematy będące tabu. Ale czy istnieje jakieś dziecko, które nie było ich ciekawe? Więc jednak takie książki są potrzebne!