Ryzyko zawodowe – Rimington Stella

Opublikowany Autor blogksiazki

Gdy do przypominającego mrowisko ze stali i mlecznego szkła Thames House – siedziby MI5, czyli służby odpowiedzialnej za zapobieganie infiltracji Wielkiej Brytanii przez obce wywiady i terrorystów, dociera informacja, iż w jednym z islamskich obozów szkoleniowych pojawił się bojownik o europejskim wyglądzie, wprowadzony zostaje najwyższy stopień gotowości. Bowiem pozyskanie przez wroga „niewidzialnego”, to przekleństwo i najgorsza możliwa wiadomość dla każdego kontrwywiadu.

Terminem „niewidzialny” określa się terrorystę należącego do etnicznej ludności kraju, który jest celem ewentualnego ataku. Taki ktoś może swobodnie przekraczać granice, podróżować nie wzbudzając podejrzeń, przenikać z łatwością do chronionych instytucji i obiektów, latami ukrywać, organizując zaplecze dla wykonawców zamachu.

Islamski Syndykat Terrorystyczny – co jest ogólnym terminem dla grup takich jak Al-Kaida, Islamski Dżihad, Hamas i tysiąca innych im podobnych, z zasady nie przyjmuje w swe szeregi białych Europejczyków. Gdy jednak w radykalnej organizacji „Dzieci Niebios” ktoś taki się pojawia, to dla Liz Carlyle, oficera MI5 oznacza początek operacji, która stanie się testem jej sil i umiejętności, gdyż w miarę napływania nowych informacji wydaje się jasnym, ze zamach terrorystyczny jest nieunikniony.

Kto, lub co jest celem ? Kim jest i gdzie na terenie wysp brytyjskich przebywa „niewidzialny” ? W desperackich, acz upartych poszukiwaniach, z narażeniem życia, Liz musi polegać na swojej intuicji, oraz umiejętności przewidywania następnego kroku przeciwnika, bowiem to jedyna szansa, by zapobiec ogromnej tragedii.

Zaczynając od pozornie błahego wydarzenia – odkrycia zwłok rybaka, zastrzelonego z bardzo nietypowej broni i w podejrzanych okolicznościach, Liz, jak po nitce do kłębka, podąża tropem szmuglującej ekonomicznych imigrantów „karawany”, przekonana, ze tym razem wśród poszukujących lepszego życia Azjatów, zakamuflował się ktoś naprawdę niebezpieczny.

Czy żmudne sprawdzanie każdego, kto nie nie był tam, gdzie być powinien naprowadzi na trop „niewidzialnego” ? Jakimi metodami śledczymi posługuje się współczesny kontrwywiad i czy Liz Carlyle wywiąże się ze swej myśli – dowiemy się z lektury tej pasjonującej powieści.

Wartym zastanowienia jest również niejako proroczy podtekst wpleciony w kanwę przez doskonale zorientowana w realnych zagrożeniach autorkę.

Islam, a szczególnie jego ostre i radykalne odłamy, zakazuje wiary w innego boga niż Allah. Zakaz ten obejmuje także fałszywych bożków pieniędzy, władzy i handlu. Dla wielu młodych ludzi z Europy, rozczarowanych rzeczywistością i poszukujących prawd absolutnych, taka wiara może stać się zbroja wobec rozdętego korporacjonizmu, bezdusznej władzy kapitału i zysku, a z czasem przerodzić w cicha nienawiść i chęć zniszczenia wszystkiego co nie pochodzi z islamu. Tym bardziej, ze zinstytucjonalizowany Kościół Rzymsko-katolicki ze swa hipokryzja, chęcią władzy i dóbr materialnych, oraz skrzętnie zamiatana pod dywan degeneracja i zwyrodnieniem, dawno już stracił swa uczciwość i czystość duchowa. Jedyne mogące przeciwstawić się ekspansji radykalnego islamu kościoły ewangelicznego chrześcijaństwa są skutecznie blokowane przez watykańską hierarchie.

Dlatego tez, książka Stelli Rimington zostawia po sobie głęboki osad niepokoju. Jak wielu młodych ludzi, również w naszym kraju, jest gotowych z pełną wiara i ufnością stać się „niewidzialnymi” – ideowymi narzędziami w rekach Islamskiego Syndykatu ?

Fabula i perfekcyjnie dopracowane szczegóły „Ryzyka zawodowego” aż emanują znajomością tematu i profesjonalizmem. I nic dziwnego.

Stella Rimington pracowała w brytyjskim kontrwywiadzie od 1965 r., a w 1995 została jako pierwsza kobieta dyrektorem generalnym MI5. W czasie swej służby zajmowała się kolejno wszystkimi głównymi zagadnieniami leżącymi w kompetencjach Secret Service – od kontrwywiadu do zabezpieczania UK przed terrorystyczna infiltracja. Można więc śmiało powiedzieć, ze jej powieści to nie bajeczki z Bondem, lecz ubrane w fikcje kulisy wywiadu, gdyż Stella Rimington zabiera nas w nich w głąb labiryntu, który zna lepiej niż ktokolwiek inny.

Paweł Ilecki.

Stella Rimington – „Ryzyko zawodowe” Red Horse 2007.