Pustynia, Jean-Marie Gustave Le Clezio, Instytut Wydawniczy Pax

Opublikowany Autor blogksiazki

Le Clezio w powieści Pustynia przedstawia właśnie pustynię, która jest miejscem życia dla berberów, a dla Lalli schronieniem przed złem i samotnością. Lalla jest młodą mauretańską dziewczyną żyjącą w dzielnicy biedoty w marokańskim mieście, piękną modelką, której zdjęcia zdobią wszystkie magazyny i żurnale, spadkobierczynią „błękitnych ludzi”, wojowników pustyni, których tragiczna wędrówka z południa na północ kończy się bitwą z francuskim najeźdźcą i bezlitosną masakrą tych ostatnich wolnych ludzi?

Pustynia jest też czymś więcej. Jest otwarciem się na to, co niewypowiedziane, na Tajemnicę… Proza Le Clézio – nasycona niezwykle intensywnym klimatem, przejmująca, zmysłowa i zarazem pełna symboli, osadzona we współczesności i przywołująca dawne plemienne opowieści i mity – żadnego czytelnika nie pozostawia obojętnym.

Powieść Le Clézio, znanego francuskiego pisarza, laureata nagrody Renaudot za pierwszą swą powieść Protokół oraz literackiej nagrody Nobla za Uranię, rozgrywa się na dwóch planach. Plan pierwszy, będący tłem dla głównego wątku, tworzy śpiewna epopeja „błękitnych ludzi”, wiernych ideałom narodu, religii i wolności. Ich tragiczny los nadaje rytm i sens życiu Lalli, toczącym się na drugim, współczesnym planie, determinującym jej przeznaczenie.

Fascynująca, pełna symboli i poezji, a przede wszystkim głęboko ludzka proza Le Clézio porwie każdego czytelnika, a dzieje „błękitnych ludzi” i ich spadkobierczyni Lalli na zawsze pozostaną w jego pamięci.