Portugalia. Od Lizbony po wybrzeże Algarve. Przewodnik

Opublikowany Autor blogksiazki

Portugalia to wymarzone miejsce na wakacje, i to o każdej porze roku. Słońce świeci tu bowiem niemal bez ustanku, nawet w zimie. Pomimo niewielkiego terytorium kraj oferuje sporą różnorodność krajobrazów: od bezkresnych, spalonych słońcem równin Alentejo, poprzez pasma łagodnych zielonych wzgórz (jak Serra de Monchique i Serra de Sao Mamede), po najwyższe, położone w północnej części kraju góry Serra da Estrela (do 1993 m n.p.m.), gdzie od listopada do lutego zalega śnieg; od ciągnących się kilometrami plaż o białym piasku po przepiękne klifowe i skalne wybrzeża, kryjące podwodne groty. Do tego dodać trzeba trzynaście portugalskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego (niniejszy przewodnik obejmuje siedem z nich), by nabrać pewności, że Portugalia to jeden z najciekawszych dla turysty krajów Starego Kontynentu. Warto wybrać się nad Atlantyk, by się o tym przekonać i doświadczyć gościnności niezwykle życzliwych i skorych do pomocy Portugalczyków.

Niniejszy przewodnik opisuje Lizbonę oraz jej bliższe i dalsze okolice, obejmując obszar od Fatimy na północy po przepiękne plaże południowego wybrzeża kraju. Czytelnik znajdzie tu zatem opis tego, co najatrakcyjniejsze w Portugalii: popularnych kurortów regionu Algarve, przepięknych i cichych plaż Alentejo oraz położonych dalej od oceanu urokliwych starych miast i miasteczek.

Lizbona – często pierwsza na trasie przybywających na kraniec Europy turystów – zachwyca swymi wąskimi stromymi uliczkami, z których co chwila otwierają się wspaniałe widoki na miasto i majestatyczny Tag. Stołeczna aglomeracja, do niedawna senna i tkwiąca w kulturalnym marazmie, od kilku lat przeżywa swój szybki rozkwit. Lizbona bowiem to nie tylko piękne panoramy, muzea i cenne zabytki (dwa z nich: klasztor Hieronimitów i Wieża Belem, jak również pobliskie miasteczko Sintra, wpisane zostały na Listę UNESCO); to także miasto licznych imprez kulturalnych, festiwali, prężnie działających klubów oraz czynnych do białego rana urokliwych knajpek. A nieopodal stolicy rozciągają się przepiękne plaże, służące zarówno „zwyczajnym” wczasowiczom, jak i miłośnikom sportów wodnych.
Każdy znajdzie tu coś dla siebie!