Czy niemieckie i japońskie służby specjalne przygotowywały zamach na Stalina? Na ile zabójstwem Hitlera zainteresowany był sowiecki wywiad? Jak działały w czasie II wojny światowej wywiady i kontrwywiady przeciwników po każdej stronie frontów? Kto i dlaczego próbował zabić innych sowieckich przywódców. Na te i wiele innych pytań odpowiada prof. Boris Sokołow. Czyni to w swojej manierze: analizuje dostępne materiały – tajne jeszcze nie tak dawno dokumenty, wspomnienia szefów ówczesnych służb a nawet literackie opisy historycznych wydarzeń – wyciąga z nich często sprzeczne wnioski, by po chwili również je obalić. Szukając odpowiedzi na stawiane pytania, nie stroni od nieoczekiwanych rozwiązań, ukazujących na ile historia może być pogmatwana i niejednoznaczna i jak łatwo można manipulować faktami. Sokołow to miłośnik pytań i odpowiedzi typu: co by było gdyby… Właśnie, jak potoczyłyby się losy świata gdyby do Moskwy dotarł niejaki Tawrin, jak naprawdę zginął słynny sowiecki szpieg Nikołaj Kuzniecow, czy Reichsleiter Martin Bormann był sowieckim agentem? Odpowiedź znajdziemy w niniejszej książce.
Boris Sokołow (ur. 1957), rosyjski historyk, krytyk, literaturoznawca, doktor hab. nauk humanistycznych (pierwsza praca doktorska w ZSRR i Rosji poświęcona twórczości Michaiła Bułhakowa), doktor historii, członek Rosyjskiego PEN-Clubu. Do września 2008 profesor Katedry Antropologii Społecznej Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Nauk Społecznych. Autor setek artykułów naukowych oraz ponad 60 książek dotyczących historii ZSRR i Rosji oraz humanistyki. Z jego twórczości warto wymienić encyklopedie Bułhakow, Gogol, książki Tajemnice "Mistrza i Małgorzaty", Tajemnice rosyjskich pisarzy, biografie Bułhakowa, Rokossowskiego, Tuchaczewskiego, Wrangla, Żukowa, Berii i Stalina, Nadieżdy Krupskiej, książki poświęcone II wojnie światowej w tym Tajemnice II wojny światowej, Tajemnice wojny fińskiej, Okupacja: prawda i mity (przygotowywana przez Inicjał do wydania). Książki Sokołowa tłumaczone są na języki estoński, japoński, łotewski, polski (Michaił Bułhakow – leksykon życia i twórczości, Wydawnictwo Trio). Jeden z ekspertów filmu The Soviet Story pokazywanego w 2008 roku w telewizji i kinach szeregu krajów europejskich i USA, który w Rosji spotkał się z krytyką za jakoby przekłamywanie historii.
Uważany w Rosji za kontrowersyjnego pisarza, burzącego tabu, stojącego często na granicy prawdy historycznej i fikcji literackiej. Każda jego książka wzbudza w Rosji żywe zainteresowanie. Wsławił się między innymi oceną strat armii sowieckiej podczas II wojny światowej, które wyniosły, wg niego, 26,4 mln żołnierzy (10 razy więcej niż straty niemieckie). Po zamieszczeniu 18 sierpnia 2008 roku w Gaziete artykułu pt. Czy Saakaszwili naprawdę przegrał z podtytułem Wyniki wojny nie są tak jednoznaczne jak pokazuje to oficjalna propaganda został poproszony, jak sam twierdzi, na podstawie telefonu z Kremla, o odejście z Uniwersytetu.