Pierwsza wojna Hitlera od dziś w księgarniach

Opublikowany Autor blogksiazki

Dom Wydawniczy REBIS proponuje dzisiaj najnowszą publikację wydaną w serii Historia. „Pierwsza wojna Hitlera” autorstwa Thomasa Webera właśnie trafia do księgarń.

Hitler twierdził, że lata spędzone na froncie zachodnim podczas pierwszej wojny światowej w pułku Lista, ukształtowały jego poglądy, postawę i całe życie.

Autor „Pierwszej wojny Hitlera” Thomas Weber raz jeszcze przekopał materiały archiwalne, wspomnienia i korespondencję żołnierzy pułku Lista, krytycznie przeanalizował „Mein Kampf” i doszedł do wniosku, że o okresie uznawanym za formatywne lata Hitlera nie wiemy prawie nic pewnego. Uznał, że najlepszym sposobem na wypełnienie białej plamy w życiu dyktatora będzie spojrzenie na pułk Lista jak na całość. Podążając tą ścieżką, koncentruje się na odpowiedzi na następujące fundamentalne pytania:
– Czy wojna zmieniła Hitlera i żołnierzy pułku Lista w nazistów in spe (którzy nie musieli zostać nazistami, lecz których łatwo było nimi uczynić)?
– Czy w ogóle większość ludzi z pułku Lista zdobyła świadomość polityczną wskutek doświadczeń wojennych i powojennych?
– Jaką rolę odegrali żołnierze pułku Lista i ich mityczny obraz w ustanowieniu Trzeciej Rzeszy i trwaniu hitlerowskich Niemiec?
– I być może najważniejsze: jak typowy dla swego pułku był Hitler?

Ian Kershaw, autor monumentalnej biografii Hitler: „Poparte solidnymi badaniami rozważania autora podnoszą wiele interesujących kwestii dotyczących przekonań i postawy Hitlera podczas  pierwszej wojny światowej”

Thomas Weber jest historykiem. Doktoryzował się na Uniwersytecie Oksfordzkim. Wykłada gościnnie na wielu uczelniach, m.in. Harvard University, Princeton i University of Chicago, na stałe zaś pracuje na University of Aberdeen. Jego pierwsza książka, Lodz Ghetto Album, zdobyła w 2004 roku Golden Light Award i w 2005 roku Infinity Award, natomiast druga, Our Friend „The Enemy” , uzyskała Duc d’Arenberg History Prize.