Onitsza – Le Clezio

Opublikowany Autor blogksiazki

Onitsza – Le Clezio Jean-Marie Gustave. W „OnitszyLe Clezio opowiada o fascynacji Afryką, jej kulturą, wierzeniami; o powolnym roztapianiu się w afrykańskiej przyrodzie. Onitsza przywodzi na myśl takie dzieła, jak „Jądro ciemności” Josepha Conrada, filmy Wernera Herzoga czy „Fortepian” Jane Campion.

Onitsza to książka autora tegorocznej nagrody Nobla – Uranii.

Fintan Allen ma dwanaście lat, kiedyw 1948 roku wraz z matką wsiada na statek odpływający do Afryki. Geoffroy Allen, który przed wybuchem wojny pozostawił we Francji żonę i syna, teraz sprowadza ich wreszcie do siebie, do Onitszy, małego portu rzecznego, gdzie pracuje dla United Africa. Po wielu latach rozłąki Maou i Fintan mają spotkać się ze swoim mężem i ojcem. Fintan nie zna ani ojca, ani Afryki. Maou marzy o sielskim kraju, jaki pamięta z opowieści ukochanego mężczyzny.

Maou marzy o sielskiej Afryce, gdzie będzie żyć u boku ukochanego mężczyzny, z dala od uprzedzeń rodziny, która potępia w nim marzyciela bez grosza przy duszy, w dodatku Anglika. Konfrontacja marzeń z rzeczywistością okazuje się bolesna. Maou odkryje zupełnie inną Afrykę, groźną, niepojętą. Ojciec jest obcym człowiekiem, mąż stał się daleki. Tajemniczy, złowrogi i niepojęty kontynent potęguje w nich poczucie osamotnienia, pustki. Pobyt w Onitszy będzie dla nich wielką lekcją, głębokim przeżyciem, pozwalającym im poznać samych siebie.