Ochotnicy Waffen-SS. Idea i poświęcenie

Opublikowany Autor blogksiazki

Felix Steiner (1896-1966), generał Waffen-SS, twórca i dowódca ochotniczej Dywizji SS „Wiking”. Pod koniec wojny dowódca Grupy Armii „Steiner”, która miała przyjść na odsiecz otoczonemu Berlinowi. Po wojnie aresztowany, podczas procesów norymberskich oczyszczony z zarzutów zbrodni wojennych.

Młodzi ochotnicy Waffen-SS naznaczeni byli piętnem śmierci już gdy jechali nad Odrę, byli piętnem śmierci już gdy jechali nad Odrę, by odbyć swój chrzest bojowy. Rozkaz dzienny brzmiał: "Obrona pozycji do ostatniego żołnierza".

[…] gdy sowiecka kula znajdowała swój cel, nie było ważne czy ktoś ostatnim tchnieniem szepcze "Vive la Patrie", czy też "Leve het Vaderland!". Ruski karabin wymierzony był bowiem w serce całej Europy.

Ci, którzy przeżyli, po powrocie do ojczyzny zostali uwięzieni bez względu na wiek i potraktowani jak zdrajcy narodu. Prawdopodobnie dlatego, że 15 lat szybciej zrozumieli, kto jest śmiertelnym wrogiem Europy i uwierzyli, iż muszą stawić mu czoła. Czy, musieli ginąć, by potem zostać za to wyklęci?