Następca, Ismail Kadare, Świat Książki

Opublikowany Autor blogksiazki

W Następcy wydawnictwa Świat Książki, Ismail Kadare stworzył uniwersalną przypowieść o ludziach, rządzących totalitarnym państwem, którzy stali się ofiarami swych lęków, paranoi i wyimaginowanych spisków. Mistrzowskie połączenie zaskakującej intrygi z kafkowską atmosferą i duchem Orwella…

Nowa powieść wybitnego albańskiego pisarza, od lat wymienianego w gronie potencjalnych noblistów. Co się wydarzyło w nocy 13 grudnia 1981 roku w sypialni Następcy dyktatora Hodży, którego znaleziono z kulą w sercu? Morderstwo czy może samobójstwo? Najnowsza powieść Ismaila Kadare przywołuje największą zagadkę w historii Albanii: tajemniczą śmierć następcy komunistycznego dyktatora Albanii. Jeszcze teraz, ponad ćwierć wieku później i w siedemnaście lat po upadku reżimu, po otwarciu archiwów i po przeprowadzeniu niezliczonych badań, tajemnica nadal pozostaje niewyjaśniona. Kadare nadaje prawdziwemu wydarzeniu wymiar uniwersalny, a bohater „Następcy” dołącza do rodziny wielkich archetypów światowej literatury: Judasza, Agamemnona, Brutusa, Józefa K. i innych. Powieść „Następca” stanowi drugą część dyptyku. Pierwszą jest powieść „Córka Agamemnona”. Oba utwory łączy postać głównego bohatera. Książka ukaże się w serii „Lemur”.

Ismail Kadare studiował literaturę na Uniwersytecie w Tiranie, a następnie w Instytucie Gorkiego w Moskwie. Pierwszy zbiór wierszy Frymëzime djaloshare publikuje w roku 1954. W 1960 r. zmuszony do powrotu do kraju z powodu zerwania stosunków ze Związkiem Radzieckim przez Albanię. Po powrocie do kraju pracuje jako dziennikarz, był także deputowanym do parlamentu albańskiego. W 1963 r. publikuje pierwszą powieść Generał martwej armii, która przynosi mu sławę w Albanii, a następnie uznanie międzynarodowe. Opuścił Albanię 24 października 1990 r. i uzyskał azyl polityczny we Francji. W 2005 r. otrzymał nagrodę Man Booker International. W roku 2007, w związku z nominacją powieści Pałac Snów do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus pisarz po raz pierwszy odwiedził Polskę, spotykając się z czytelnikami w Warszawie i we Wrocławiu. W listopadzie 2008 r. nakładem tirańskiego wydawnictwa Onufri ukazała się najnowsza powieść I.Kadare – Darka e gabuar.