Muzułmanie w laickiej Francji (1974-2004). W kierunku integracji czy separatyzmu?

Opublikowany Autor blogksiazki

Ilona Kielan-Glińska, doktor nauk humanistycznych, absolwentka Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego; zajmuje się historycznymi i socjologicznymi aspektami obecności muzułmanów w Europie. Autorka artykułów na temat islamu opublikowanych m.in. w „Krakowskich Studiach Międzynarodowych”, „Przeglądzie Orientalistycznym”, „Zeszytach Historycznych UJ”, oraz w portalu internetowym arabia.pl; współautorka książki Islam i obywatelskość w Europie.

Autorka podjęła interesujący, ważny i bardzo aktualny problem, zwłaszcza w świetle trwającego wciąż konfliktu na styku: świat muzułmański–świat zachodni. Problem zaprezentowany został jasno i rzetelnie. […] W ten sposób otrzymujemy solidną i kompetentną pracę, naświetlającą tło wydarzeń mających miejsce w ostatnich latach we Francji (i nie tylko) – i przez to bardzo potrzebną.
Z recenzji dr. hab. Kazimierza Banka

Obecność muzułmanów w Europie budzi poważny niepokój w społeczeństwach wielu państw europejskich. […] Przypadek francuski jest szczególnie bulwersujący, ponieważ obok typowych problemów społecznych i politycznych istotnym czynnikiem niepokojów jest religia islamu i demonstracyjne okazywanie swojej religijnej przynależności. […] Wiele uwagi Autorka poświęca polityce francuskiej ostatnich trzydziestu lat. Omawiając jej błędy i niekonsekwencje, ale także niewątpliwe osiągnięcia, pokazuje jak unikać niepotrzebnych konfliktów.
Z recenzji prof. dr. hab. Janusza Daneckiego