Moja siostra poetka. Wybór wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskie + CDj

Opublikowany Autor blogksiazki

Haneczko moja kochana!

Twój pomysł pyszny! Oczywiście, że mam kilka ukochanych wierszy naszej Lilusi, które to wracają coraz do mnie szczególnie podczas jej wieczorów, na które jestem często tak proszona, albo kiedy sama jestem w domu i słucham naszego ukochanego Chopina. Jaka to wielka szkoda, moja Haneczko, że tych dwojga w innych żyło dziejowych przestrzeniach, bo pomyśl tylko, jakie piękne rzeczy razem mogliby wyczarować!! Załączam ich tytuły, moja droga Haneczko, i całuję Cię czule.
Twoja
Madzia”

Podstawą tego unikatowego, bo siostrzanego wyboru wierszy, jest list Magdaleny Samozwaniec do stryjecznej siostry Anny Kruczkiewicz, w którym pisarka wymienia – na prośbę kuzynki – trzydzieści osiem tytułów ulubionych wierszy starszej siostry.
Tomik uzupełniają wiersze umieszczone przez Marię Pawlikowską-Jasnorzewską w listach do trzeciego męża Stefana Jerzego Jasnorzewskiego, a także nigdy jeszcze niepublikowany wiersz z okresu II wojny światowej. Znajdziemy tu także tekst Magdaleny Samozwaniec poświęcony siostrze. Całość ozdobiona jest prywatnymi zdjęciami rodziny Kossaków i dwoma, dotychczas nieznanymi, fotografiami poetki. Książkę wzbogaca płyta CD, na której Magdalena Samozwaniec czyta osiem