Piotrusia ma prawie 12 lat, mieszka z mamą, która ma słabość do romansów – tych w książkach i tych w życiu. Mama bez powodzenia szuka dla niej nowego taty. Wszystko się zmienia, kiedy na ich balkonie ląduje wielkie, świecące jajo: pojazd z obcej planety. Piotrusia zaczyna podwójne życie – na warszawskim Ursynowie i w krainie za siedmioma niebami, za siedmioma słońcami, za siedmioma jeziorami…
Mój tata z obcej planety po raz pierwszy ukazał się w 2000 r. w Japonii.
Mówi Autorka:
Pisząc tę książkę, myślałam o znajomej dziewczynce, która podczas stanu wojennego wyjechała ze swoim tatą na kilka miesięcy gdzieś pod Zakopane. Jej tata ukrywał się tam przed aresztowaniem. Myślałam też o japońskim chłopaku, którego nazywaliśmy Curuś. Pobił go polski chłopak, na którego wołali Arizona. Zrobił to tylko dlatego, że Curuś był Azjatą. I myślałam o wojnie w Jugosławii. Arturo Perez Reverte, który był tam korespondentem wojennym, powiedział, że wtedy Jugosławia była dla niego obcą planetą. No i chciałam, żeby ta książka miała szczęśliwe zakończenie, klasyczny happy end, jak z Hollywood. Ale Hollywood jest tak daleko…
Joanna Rudniańska, pisarka, po studiach matematycznych na Uniwersytecie Warszawskim przez dziesięć lat pracowała w Polskiej Akademii Nauk i pisała doktorat, który do dzisiaj leży w piwnicy. Gdy uznała, że matematyka nie jest tym, co lubi najbardziej, zajęła się literaturą. Uwielbia podróżować. Była w Japonii, Indiach, Nepalu, Izraelu, żeglowała po Bałtyku. Mieszka na warszawskim Ursynowie i marzy o podróży w kosmos. Pochodzi z rodziny myślicieli i pedagogów. Jej ojciec Jarosław Rudniański był autorem głośnej książki „Jak się uczyć”, babcia Dzidka Rotwandowa przyjaźniła się z Januszem Korczakiem – oboje w latach 30. XX wieku należeli do tej samej loży masońskiej. Być może ten układ sprawił, że pierwsza książka Joanny Rudniańskiej „Rok smoka”, która ukazała się w 1991 roku, przyniosła autorce międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka, a wydana w 2007 roku „Kotka Brygidy” – Główne Wyróżnienie Literackie w konkursie Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY.