Mazury i Warmia. Wakacje nie tylko pod żaglami. Przewodnik

Opublikowany Autor blogksiazki

Do Warmii i Mazur nie trzeba przekonywać. To jeden z najchętniej odwiedzanych regionów w naszym kraju. Dla mieszkańców centralnej Polski to wręcz weekendowe eldorado, dla osób z innych regionów miejsce chętnie nawiedzane podczas wakacyjnej kanikuły.

Region kojarzy się przede wszystkim z wielkimi taflami jezior i wspaniałymi lasami. Większość osób właśnie dla nich przyjeżdża tu na odpoczynek. Nie bez przyczyny mówi się, że to raj wodniaków i piechurów. Że tak jest, przekonuje choćby szybkie spojrzenie na mapę tych terenów – rozległą ,,zielono-niebieską plamę”.

Atrakcji na ziemi warmińsko-mazurskiej jest jednak znacznie więcej i nie ograniczają się one tylko do przyrody. Opisane w przewodniku województwo, do którego oprócz historycznych Warmii i Mazur należą też dawne Prusy Górne i część Powiśla, to tereny niebywale interesujące pod względem kulturowym. Przypomina o tym wiele niezwykłych obiektów. Na pewno warto poświęcić im trochę czasu. Co warto zobaczyć, podpowiada przewodnik, ale wędrówki piesze czy rowerowe, dla których tereny te są wręcz stworzone, niosą ze sobą obietnicę niejednej niespodzianki. Leśne zarastające jeziorka, tajemnicze uroczyska, rozpadające się ze starości cmentarze, przekrzywione żeliwne krzyże, malutkie kapliczki, zrujnowane, opuszczone rezydencje, zniszczone śluzy i schrony… – to wszystko czeka na tych, którzy chcą i lubią zbaczać z utartych szlaków.

W przewodniku Mazury i Warmia znalazły się zarówno informacje krajoznawcze, jak i poglądowe mapy oraz sprawdzone informacje praktyczne. Opisano tu wszystko, co w regionie zasługuje na uwagę, a nawet znacznie więcej, z myślą o tych turystach, którzy lubią zbaczać z utartych szlaków. Publikacja podpowiada ponadto, na jakie wycieczki warto się wybrać, by nacieszyć oczy mazursko-warmińskimi krajobrazami.