Madera. Last Minute przewodnik

Opublikowany Autor blogksiazki

Kiedy nosi po świecie… Madera

Madera to zielony, podzwrotnikowy raj z urzekającą podzwrotnikową florą i wysokimi górami, gorącym słońcem i rozległymi plażami, a także ojczyzna jedynego w swoim rodzaju, wzmacnianego wina, które nosi taką samą nazwę jak ona.

Kiedy nosi po świecie, niezbędny jest przewodnik. Na beztroskie wakacje, również z biurem podróży, najlepiej wybrać mały, lekki, kolorowy przewodnik z nowej serii Pascala „Last Minute”. Mieści się w kieszeni lub torebce i nie przeszkadza ani w zwiedzaniu, ani w kawiarni, ani na plaży.

Można go szczególnie docenić, poszukując konkretnych wiadomości lub wytyczając marszrutę zwiedzania. Zawiera kolorowe mapki, fotografie i podstawowe informacje dobrane w takiej ilości, by wiedzieć, gdzie się jest i co warto zobaczyć.

Opisuje zwięźle najciekawsze turystycznie miejsca, wyróżniając szczególne atrakcje na zdjęciach, w ramkach, za pomocą systemu gwiazdek. Zawiera skondensowane informacje: gdzie przenocować i zjeść, gdzie się bawić, dokąd udać się na zakupy. Żadnego gadulstwa. Same konkrety.

Kiedy nosi po świecie… Madera

Plan minimum: Funchal – muzea, barokowe kościoły, bary, restauracje i sklepy; dolina Curral das Freiras; przełęcz Encuemada i bujna dolina Rabacal; wspaniałe ogrody Palheiro.

Atrakcje specjalne: Adegas de Sao Francisco w Funchal – punkt sprzedaży najsłynniejszego produktu eksportowego Madery. Przewodnik wyjawia najskrytsze tajemnice produkcji wina.

Skojarzenia: Wino madera – cenne butelki sercial i verdelho; wulkaniczne jaskinie uformowane ponad 400 tys. lat temu; fado – portugalski odpowiednik bluesa.

Coś na ząb: Na obiad ataplana – zapiekanka z małży, krewetek, kalmara i białej ryby, w ziołach i z hojną porcją ryżu; na deser bolo de mel, czyli ciemne ciasto z miodu, melasy, migdałów i suszonych owoców, z dodatkiem goździków.

Atrakcje dla dzieci: Jardim Botânico w Funchal – podzwrotnikowa flora w cudownej scenerii; park sportowy Água de Pena – kilka boisk, korty do tenisa i squasha, skate i bmx park, lodowisko oraz 12-metrowa ścianka wspinaczkowa.

Leniwe chwile: Seixal – senna, bezpretensjonalna wioska, zaproszenie do włóczęgi i podziwiania uroczych domów; Ponta de So Lourenço, czyli spacer na kraniec wyspy.