Łzy mojego ojca i inne opowiadania

Opublikowany Autor blogksiazki

Pożegnalny zbiór opowiadań Johna Updike’a, nostalgiczna wyprawa do jego rodzinnej Pensylwanii

Pożegnalny zbiór opowiadań Updike’a odzwierciedla amerykańskie doświadczenie – od Wielkiego Kryzysu po pokłosie 11 września. W większości tych utworów autor porusza tematy jeszcze niedawno uznawane w literaturze za tabu – starość i śmierć, a bohaterami czyni tych, którzy dawno przekroczyli smugę cienia. Jeżdżą na spotkania klasowe po latach, borykają się z samotnością, nawiązują kontakty z młodzieńczymi miłościami, dopuszczają się zdrady lub tylko ją rozważają, podróżują po świecie albo wracają wspomnieniami do dzieciństwa. Opowiadania te zatem tworzą swoistą odpowiedź na pytanie: Czy Ameryka to kraj dla starych ludzi?

Wyjątkowe miejsce wśród nich zajmuje utwór Różne odmiany doświadczenia religijnego – wstrząsający komentarz autora bezpośrednio nawiązujący do wydarzeń z 11 września.

Updike, wciąż przenikliwy i wrażliwy obserwator amerykańskiej codzienności – tej zapomnianej i tej współczesnej – choć tak bardzo skupiony na doświadczeniu przemijania, w ostatnich słowach afirmuje życie: "Jeśli dobrze czytam w myślach tego starego dziwaka , wznosi toast za świat widzialny, i do diabła z tym, że wkrótce z niego zniknie".

John Updike (1932-2009) był eseistą, poetą i prozaikiem. Największą sławę przyniósł mu cykl powieściowy o Króliku. Updike zdobył wiele najważniejszych amerykańskich nagród literackich, m.in. Pulitzera, National Book Award i American Book Award. Regularnie wymieniany był w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.