Krwawy biały baron

Opublikowany Autor blogksiazki

Biografia barona Ungerna-Sternberga – krwawego i sadystycznego satrapy, który podbił Mongolię.

Głośna na Zachodzie biografia Romana von Ungern-Sternberga, niemieckiego szlachcica z Estonii i oficera carskiej armii, ostatniego chana Mongolii, rozsławionego dzięki książkom Antoniego Ossendowskiego.

Był postacią nie z tego świata, straszną i fascynującą. Potomek inflanckich piratów, szaleńczo odważny kawalerzysta, mistyk, krwawy bicz na czerwonych i tych, których za czerwonych uznał, stał się niemal ucieleśnieniem Czyngis-chana. W Mongolii, którą na krótko wyzwoliła jego dzika armia, trzymana w ryzach strachem i mistycznym przesłaniem, wychwalano go jako bohatera, bano się jak demona i czczono niczym boga. I choć zginął z rąk bolszewików, do dziś żywe są legendy o bajecznym skarbie "krwawego barona", a w niektórych jurtach śpiewa się o nim pieśni…

"Wspaniała opowieść o paskudnej wojnie toczonej przez strasznych ludzi we wrogim środowisku".
Jason Goodwin, "The New York Times"

"Stanowczo nie dla bojaźliwych – to rzecz o okrucieństwie i szaleństwie, które przechodzą wszelkie wyobrażenie".
Judith Rice, "The Guardian"

James Palmer urodził się w 1978 roku, jest Brytyjczykiem. "Spectator" nagrodził go w 2003 roku Shiva Naipaul Prize, przyznawaną za relacje z podróży. Świetnie zna Chiny i Mongolię, gdzie wraz z grupami taoistów i buddystów pracował nad ochroną środowiska. Mieszka w Pekinie.