Kocur mruży ślepia złote, Maria Ekier, Hokus-Pokus

Opublikowany Autor blogksiazki

Kocur mruży ślepia złote, Maria Ekier, Hokus-Pokus
Wydawnictwo Pierwsze podało informację o nominacjach na Książkę Roku 2008, a ja postanowiłem przedstawić jedną z nominowanych książek: Kocur mruży ślepia złote Marii Ekier. Myślałem że będzie to książeczka o kocie, jak wskazuje na to okładka i tytuł, ale się pomyliłem. Książka jest o diable… aniele…

Pierwsza dama polskiej grafiki książkowej (określenie autorstwa Grzegorza Leszczyńskiego) stworzyła pierwszą w swoim dorobku książkę autorską.

Jej głównym bohaterem jest niezwykłej urody diabeł. Czarny stwór wykreowany przez autorkę staje się aniołem. Jak to możliwe? Trzeba obejrzeć i przeczytać tę urokliwą książkę.

Piękne, zmysłowe ilustracje, wdzięczny tekst samej autorki, nowoczesna typografia – oto co czeka na Państwa w książce pod przewrotnym tytułem Kocur mruży ślepia złote.
Wszystko to razem wzięte, tworzy harmonijną całość, która z pewnością zachwyci małych i dużych koneserów pięknych książek.

Kocur mruży ślepia złote – recenzja Doroty Koman:

To pierwsza autorska książka Marii Ekier, bowiem znana ze znakomitych ilustracji, dotąd wspaniale dopełniająca słowa innych pisarzy tym razem podarowała nam własną opowieść, debiutując w roli poetki.

W innych wydaniach ilustrowała m.in. tom poetycki Joanny Kulmowej Co się komu śni a nawet i nie śni, Polskie baśnie i legendy, zbiory opowiadań Dobry potwór nie jest zły Anny Onichimowskiej czy Tajemnicze Przygody Kubusia autorstwa Macieja Orłosia. W swojej autorskiej książce pełnej króciutkich, zaledwie dwuwersowych, rymowanych wierszykach zawarła niezwykłą historię, jak to diabeł przemienił się w anioła.

Być może jest to poetycka opowieść o tym, jak zmieniają nas ci, których spotykamy na swej drodze? Bo przecież czarny (hmm… w ludowych przypowieściach często diabła zwie się właśnie „czarnym”) zmienia się pod wpływem czerwieni biedronki, zieleni liszki, fioletu motyla, dzięki pomarańczowej plamce futra liska, złotym ślepiom kocura czy odcieniom niezwykle niebieskiej żaby.

A może to opowieść o barwach, która zrodziła się w wyobraźni wielkiej mistrzyni barw? Wystarczy spojrzeć, jak złocą się i mienią ilustracje Marii Ekier, by dostrzec, jak ważne są dla niej kolory. Jak tworzą one jej niezwykły świat.

A może to opowieść o tęczy, która – jak kolorowy zawrót głowy – zmienia wszystko wokół? A może o tym, że drzemie w nas tyle kolorów – i któregoś dnia ten dobry zwycięża? Tę historię można czytać na wiele sposobów. I to jest piękne, że każdy z Was może znaleźć swój własny, bowiem Kocur mruży ślepia złote – i zaprasza Was w poetycką podróż po świecie bajecznych kolorów Marii Ekier.

Maria Ekier – urodzona w 1943. Studia: ASP w Warszawie, Wydział Grafiki. Dyplom z wyróżnieniem. Zajmuje się ilustracją. Zilustrowała 13 książek i kilka podręczników (prace zespołowe dla PWN i Nowej Ery). W Korei został wydany z jej Dobry potwór nie jest zły A. Onichimowskiej w tłumaczeniu Jiwone Lee. Nagrody: Srebrne Koziołki 1991 (Poznań) za ilustracje do opowiadania Potwór M. E. Letki (Siedmioróg,1992); wyróżnienie w konkursie PS IBBY Książka Roku 1993 za ilustracje do Co się stało z naszą bajką H. Krall; wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 1998 za Słownik Ortograficzny dla Najmłodszych (PWN, 1998); Plakieta BIB’99 na Międzynarodowym Biennale Ilustracji (Bratysława) za ilustracje do Co się stało z naszą bajką H. Krall; wpis na międzynarodową Listę Honorową IBBY 1999 za il. do książki Dębołki J. Kulmowej oraz wyróżnienie w konkursie Współczesna Polska Sztuka Książki 2000 (Warszawa); wyróżnienie PTWK w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku 2000 za il. do opowiadań Dobry potwór nie jest zły A. Onichimowskiej (Ezop, 2000); wyróżnienie w konkursie Świat Przyjazny Dziecku 2002 (Warszawa) za ilustracje do serii Jak to powiedzieć? Jak to napisać? (PWN); II nagroda na Biennale Ilustracji 2004 (Aki Town, Japonia), ilustracje niepublikowane; wyróżnienie w konkursie PS IBBY Książka Roku 2005 za ilustracje w książce Królewna w koronie M. E. Letki; wyróżnienie w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2005 za ilustracje do antologii Polskie baśnie i legendy (Nowa Era), za tę samą książkę nominacja do nagrody graficznej PS IBBY Książka Roku 2006.