Katalonia, Barcelona, Costa Brava i Costa Dorada. W krainie Gaudiego i Salvadora Dali. Przewodnik

Opublikowany Autor blogksiazki

Katalonia jest niezwykłym pod względem kulturowym i krajobrazowym regionem geograficznym i krainą historyczną Półwyspu Iberyjskiego, w której światowej sławy dziedzictwo kultury i sztuki współgra z malowniczością krajobrazów morza i gór.

Region kojarzy nam się przede wszystkim z jego stolicą i centrum kulturalno-artystycznym – Barceloną. Miasto olśniewa bogactwem architektury i sztuki różnych epok, zwłaszcza secesyjnej, zwanej modernisme catalan, której prekursorem był genialny Antoni Gaudi. Cały świat przyjeżdża tu, by zobaczyć Sagrada Familia i poznać tajemnice wciąż niedokończonej świątyni. Barcelona inspirowała także takich artystów jak Pablo Picasso, który miał tu swoje pierwsze atelier i wystawę rysunków, oraz Joan Miró, wybitny malarz, rzeźbiarz i ceramik. Współczesna Barcelona nadal jest plenerem artystycznym, gdzie eksperymentują wielcy współcześni architekci, malarze, rzeźbiarze, poeci, pisarze, twórcy teatru, muzycy – z rozmachem łącząc tradycję z nową, odważną, abstrakcyjną sztuką.

Około 50 km od stolicy Katalonii w głąb interioru leży magiczna góra i centrum duchowe Katalończyków – Montserrat kryjąca klasztor benedyktynów z sanktuarium Czarnej Madonny, patronki regionu.

Katalonia to także słoneczne wybrzeże. Costa Brava, czyli „urwiste wybrzeże”, gdzie góry schodzą stromo do morza, należy do najbardziej popularnych regionów wypoczynkowych Morza Śródziemnego. Bajkowe klify i urwiska skalne oraz plaże wciśnięte w skaliste zatoki sąsiadują tu z głośnymi kurortami turystycznymi zabudowanymi hotelami. Dawne miasteczka rybackie, jak Cadaques, Calella de Palafrugell czy Tossa de Mar zachowały klimat i zabudowę dawnych lat. Costa Brava to także mała ojczyzna największego bodaj artysty XX wieku – Salvadora Dali, który w rodzinnym mieście Figueres stworzył niezwykłe muzeum surrealizmu – Teatre-Museu Dali odwiedzane przez miłośników sztuki współczesnej z całego świata.

Położone w południowej części Katalonii Costa Daurada (Costa Dorada), czyli „złote wybrzeże” ciągnie się piaszczystymi plażami aż do delty rzeki Ebro, ważnej ostoi ptaków wodno-błotnych. Stolicą prowincji i Costa Dorada jest wspaniała Tarragona, dawna rzymska kolonia Tarraco pełna zabytków z czasów Imperium Romanum wpisanych na listę UNESCO.

Wreszcie Katalonia to także malownicze masywy Gór Katalońskich, Pirenejów i Przedgórza Pirenejów, pełne parków przyrodniczych, zabytkowych miasteczek, zamków i klasztorów. Katalońskie Pireneje znane są z górskich kurortów i ośrodków narciarskich, które latem zamieniają się w centra górskiej turystyki rowerowej oraz pieszej. Najbardziej znaną górską ostoją przyrody jest jedyny w Katalonii Park Narodowy Aiguestortes i Estany de Sant Maurici, a zagłębiem perełek dziedzictwa kulturowego – dolina La Vall de Boi z zespołem wczesnoromańskich kościołów wpisanych na Listę UNESCO.

Katalonia to także wciąż żywe tradycje sięgające średniowiecza, kolorowe targi lokalne i niesamowite święta lokalne z pochodami gigantów, ulicznymi paradami, tańcami sardany i pomnikami z ludzi Castells. Mieszkańcy dumni są też ze swojej smacznej kuchni regionalnej, produktów lokalnych i wybornego wina z takich regionów jak Penedes czy Tarragona i Terra Alta, w tym słynnego musującego wina cava – katalońskiego szampana.

Podróżujmy i smakujmy więc Katalonię w duchu jednego z miejscowych przysłów: Oli, vi i amic, es millor com mes antic („Oliwa, wino i przyjaciel – im starsze tym lepsze”).

Przewodnik Katalonia: Barcelona, Costa Brava i Costa Dorada. W krainie Gaudiego i Salvadora Dali oprowadza po stolicy i jej okolicach oraz miasteczkach i kurortach wybrzeża. Zaprasza na najpiękniejsze plaże, podpowiada, gdzie znaleźć nocleg i skosztować katalońskiej kuchni, jak trafić na kolorową fiestę i odnaleźć najbardziej magiczne zakątki Katalonii. Tekst ilustrują plany najważniejszych miast i mnóstwo zdjęć zdradzających klimat i genius loci tego regionu.