Jezyk polski, klasa 3, Zrozumieć tekst – zrozumieć człowieka, podręcznik, WSiP

Opublikowany Autor blogksiazki

"Zrozumieć tekst -zrozumieć człowieka. Literatura współczesna” to podręcznik do języka polskiego dla trzeciej klasy liceum / czwartej technikum. Książka zawiera treści nauczania w zakresie podstawowym i rozszerzonym.
Materiał nauczania został podzielony na 82 tematy odpowiadające jednostkom lekcyjnym (gotowe pomysły na lekcje), co ułatwi pracę i nauczycielowi, i uczniowi przygotowującemu się w domu.
Autorzy godzą tradycyjne metody nauczania z nowoczesnym podejściem postulowanym przez nową podstawę programową. Układ treści jest chronologiczny, jednak każda z lekcji skupia się na tekście – nie tylko literackim, ale też naukowym bądź tekście kultury. Szczególną uwagę poświęcono w tym tomie zjawiskom współczesności, bliskim uczniowi – literaturze i sztuce masowej.
W odczytywaniu sensów niesionych przez teksty pomagają uczniowi zestawy poleceń interpretacyjnych, urozmaiconych pod względem rodzaju aktywności i trudności.
Zaletą podręcznika jest przejrzystość treści i oznaczeń, poruszanie się po nim ułatwia indeks pojęć. Atrakcyjnej szacie graficznej towarzyszą duże, starannie dobrane i opatrzone poleceniami reprodukcje dzieł sztuki.
Podręcznik zawiera lekcje i bloki o charakterze praktycznym – przygotowujące do matury, dające propozycje tematów maturalnych. Na końcu książki zamieszczono bibliografię do każdej z epok.