Język polski, klasa 2, Nasz wspólny świat, podręcznik, Wiking

Opublikowany Autor blogksiazki

Seria podręczników „Nasz wspólny świat” jest całościowym opracowaniem, które nie ogranicza się jedynie do treści związanych z językiem polskim – literaturą czy gramatyką – ale poszerza zakres materiału o edukację filozoficzną, czytelniczą i medialną. Łączy tematykę historyczną, kulturową, zagadnienia dotyczące sztuki, tradycji europejskiej, zręcznie wplatając je w wykład na temat dziejów literatury. Idea programu w dużej mierze zawarta jest w jego tytule – ma on służyć uczniowi do poznawania i rozumienia świata, odnalezienia w nim swojego miejsca. Program ten nie jest zbiorem encyklopedycznych wiadomości, w sposób naturalny i przejrzysty połączono w nim chronologiczny i problemowy układ zagadnień. Ułatwi to znacznie pracę ucznia na dalszych etapach kształcenia, gdyż w szkołach ponadgimnazjalnych najczęściej spotyka się „epokowe” ujęcie treści nauczania.
Autorzy podręczników proponują, aby te same umiejętności były kształcone i rozwijane w każdej z trzech kolejnych klas, przy stopniowaniu poziomu trudności. Podręcznik do kształcenia literacko-kulturowego dla klasy pierwszej gimnazjum skonstruowany jest tak, aby uczeń przez pryzmat tekstów spojrzał przede wszystkim na człowieka i jego otoczenie. Stąd tytuły rozdziałów: Jestem obywatelem Ziemi, Źródło prawdy o naturze ludzkiej, Twórca i sława. Z takiego pomysłu na „naukę literatury” wyrosła koncepcja – kształcenia językowego jako integralnej części kształcenia literackiego. Punktem wyjścia do rozważań na temat języka stają się, zamiast przykładów wyjętych z kontekstu, teksty literackie oraz oparte na nich ćwiczenia. Wszystkie zagadnienia, począwszy od budowy słów, związków frazeologicznych, przez umiejętność komponowania wypowiedzeń oraz form podawczych, a na refleksji nad funkcjami języka kończąc, wytłumaczone zostały uczniowi na konkretnych utworach literackich bądź ich fragmentach.
Takie dwustronne spojrzenie na tekst daje uczniowi możliwość wnikliwego zbadania go, jako literackiego i językowego tworu innego człowieka, i staje się inspiracją oraz punktem wyjścia do tworzenia przez młodego czytelnika własnych tekstów.