Jaka jest największa przyjemność świata???

Opublikowany Autor blogksiazki

Odpowiedzi na to pytanie udzieli najnowsza powieść Jacka Dąbały „Największa przyjemność świata”.

Po wypadku Artur Brandt – znany reporter i dziennikarz śledczy – dwa tygodnie spędza w szpitalnym łóżku. Podczas gdy on jest w śpiączce, jego kobiety „troszczą się” o jego dobro… Pani Ryfka zabiera się w podróż do lepszego świata, Sonia Riter opuszcza Artura i szybko znajduje pocieszenie w ramionach innego, a troskliwa mamusia na wieść, że syn ma małe szanse na wybudzenie się ze śpiączki, sprzedaje jego mieszkanie. No i jeszcze ten nowy prezes telewizji, który obsadza wszelkie stanowiska świeżym i niekoniecznie nadającym się do tego narybkiem. Nie ma co, w życiu cynicznego i inteligentnego dziennikarza nadszedł czas na zmiany.

By ochłonąć po tym, jak został zwolniony z telewizji, Artur Brandt kupuje sobie niebieskie subaru, otwiera własne Biuro Detektywistyczne na Wspólnej w Warszawie, m.in. z myślą o nakręceniu nowego serialu. Mając za sobą śledztwo dotyczące ojca, który okradał skarbonkę własnych dzieci, zajmując się sprawą zdradzającej żony, która sypiała z innym, bo… nie chciała przemęczać męża i tym podobnych absurdalnych sprawach, Brandt ogłasza casting na sekretarkę. Dotąd pracował jedynie z dwoma ekscentrycznymi współpracownikami. Jan Walewski – emerytowany inspektor policji rzadko się goli, chodzi w zapoconych garniturach i butach kupowanych za taniochę w marketach. Sprawia wrażenie powolnego, za czasów PRL-u przesłuchiwał i podglądał obywateli. Borg jest byłym antyterrorystą. Zbudowany jak Rambo, ubiera się na sportowo. Mało mówi, chodzi własnymi ścieżkami i pija tak mocną kawę, po wypiciu której normalny człowiek potrzebowałby przeszczepu serca.

Do tej ekscentrycznej trójki panów ma dołączyć jedna kobieta. Wymagania? „…wierna jak pies, mądra jak Einstein, przebiegła jak Machiavelli i ładna jak Salma Hayek”. Posadkę dostaje piękna Amerykanka – Susan Smith – blondynka, nogi do samego nieba, idealna pupa, czerwony pazur i „nienaganna języka” polski. Cóż… gabaryty pod kozik i czająca się perspektywa na udane stosunki z szefem sprawiają, że Artur zatrudnia Susan niemalże bez mrugnięcia okiem. Właśnie tego dnia Artur Brandt dostaje swoje pierwsze poważne zlecenie detektywistyczne.

W ”Największej przyjemności świata” Jacek Dąbała ukazuje dramatyczne losy pięknej córki polskiego multimilionera porwanej przez gang handlarzy kobietami. Poszukiwania prowadzi prywatny detektyw, Artur Brandt, były dziennikarz śledczy. Jeśli odnajdzie dziewczynę, otrzyma milion euro honorarium. Detektyw szybko odkrywa, że sytuacja jest bardziej skomplikowana niż wszyscy myślą.

Powieść czyta się jednym tchem dzięki wyrazistej intrydze, charakterystycznym bohaterom, zaskakującym zwrotom akcji, nieprzewidywalnej puencie i dowcipnemu stylowi autora. Zderzenie napięcia z autoironią pozwoliło Jackowi Dąbale stworzyć kolejny (po „Ryzykownym pomyśle”) niepowtarzalny swinging thriller.

Nic w tej powieści nie jest takie, jak wygląda. Książkę docenią czytelnicy lubiący lekki styl i pełen humoru dystans autora do opisywanego świata.

Jacek Dąbała (ur. 22 sierpnia 1959 w Warszawie) – polski specjalista w zakresie mediów i literatury; profesor na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę w mediach rozpoczął po wygraniu konkursu na prezentera radiowo-telewizyjnego w 1987 roku. Współpracował jako dziennikarz z różnymi redakcjami Radia Lublin. Do 2002 roku pracował jako redaktor w TVP S.A.(Oddział w Lublinie). Był reporterem, wydawcą i prezenterem programów informacyjnych i całodziennych. Przygotowywał także magazyny, wywiady, reportaże i teledyski. Posiada prezenterską kartę ekranową Jest współautorem scenariusza do jednego z najgłośniejszych polskich filmów, pt. Młode wilki (1995). Opublikował dziewięć powieści (m.in. Telemaniak, Prawo śmierci, Pieszczochy losu, Diabelska przypadłość, Złodziej twarzy i Ryzykowny pomysł) oraz tragifarsę polityczną Mechanizm.

data wydania: 13 czerwca 2008
ISBN: 978-83-60504-99-4
cena: 29,99 zł
wymiary: 125 x 195
liczba stron: 304
oprawa: miękka