Iza Anoreczka

Opublikowany Autor blogksiazki

Książka o dobrej dziewczynie, która zrobiła wiele, by zapracować sobie na opinię „wredniary”. Nielubiana przez kolegów z liceum, uparta i ambitna, marzy o zrobieniu kariery w świecie mody. Ma ku temu predyspozycje – jest wysoka, bardzo szczupła i ładna. Jej ambicje podsyca matka, w sukcesie córki upatrująca szansę i dla siebie.
Iza poznaje świat bezwzględnego biznesu. Dowiaduje się, czym jest praca ponad siły, dyscyplina w zachowaniu ostrej diety, czym jest godzenie się na niechciane zaloty mężczyzn dyktujących warunki w świecie blichtru i reklamy.
Kreowana na modelkę idealną, odsuwa się od rówieśników, zarabia pieniądze i nawet nie spostrzega, kiedy staje się manekinem.
Iza już nie jest pewna, czy chce się ścigać… W dzienniku pisanym do Nieistniejącego Przyjaciela Płci Męskiej notuje: „Po prostu trzmiele nie wiedzą, że nie powinny latać, więc latają”. Czas na zrobienie bilansu.

Marta Fox wydała 26 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Jej książki zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie Książka Roku 1995 i 2000. Przez krytykę została nazwana „objawieniem polskiej powieści młodzieżowej”. Z ogromną odwagą porusza sprawy związane z płcią i dojrzewaniem.