Człowiek z Villa Tevere. Rzymskie lata św. Josemarii Escrivy

Opublikowany Autor blogksiazki

Człowiek z Villa Tevere to portret założyciela Opus Dei z drugiej połowy jego życia. Św. Josemaria Escriv mieszkał w Villa Tevere, rzymskiej siedzibie Opus Dei, od 1946 roku aż do śmierci w 1975 roku. Okres ten obfitował w ważne wydarzenia, które Pilar Urbano dogłębnie przedstawia: relacje Josemarii z kolejnymi papieżami (Piusem XII, Janem XXIII i Pawłem VI), realizację misji założycielskiej, czas Soboru Watykańskiego II, przygotowania do ekspansji Opus Dei na całym świecie, sposób formowania duchowych dzieci Josemarii Escrivy Poznajemy również nieznane szczegóły zwykłych dni św. Josemarii, wypełnionych wytężoną pracą i chwil odpoczynku. Widzimy, jak przeżywał choroby i przygotowywał się do śmierci.

Przesłanie Escrivy rozpoczęło cichą rewolucję w Kościele. Zwykle wokół wielkich postaci i instytucji przez nich założonych nie brakuje kontrowersji. Pijar Urbano, jak przystało na rasowego dziennikarza, bada dokumenty, listy notatki, rozmawia z dziesiątkami naocznych świadków i przemierza miejsca, w których toczyło się codzienne życie założyciela Opus Dei. Nie interesuje ją legenda, szuka człowieka z krwi i kości, który zmaga się ze swoją życiową misją.
PILAR URBANO (ur. w 1940 roku w Walencji) to jedna z najbardziej znanych hiszpańskich dziennikarek. Specjalizuje się w dziennikarstwie śledczym. Mistrzyni wywiadu i felietonu. Jej książki wzbudzają ogromne zainteresowanie czytelników. Jest jedyną osobą, której udało się – i to dwukrotnie – przeprowadzić wywiady z królową Hiszpanii Zofią. Ich owocem są książki: La Reina (Królowa, 1997) i La Reina muy de cerca (Królowa z bliska, 2008). Twierdzi jednak bez wahania, że Człowiek z Villa Tevere jest najlepszą pracą jej życia.