Czarna Góra, Wilkoń

Opublikowany Autor blogksiazki

Czarna Góra Józefa Wilkonia i Agnieszki Taborskiej to pogodna opowieść o tym, jak mieszkańcy nawiedzonej przez żywioł krainy odbudowują swoje życie. Czarna Góra ukazała się w Japonii w 2001 roku. Inspiracją do jej powstania był wybuch wulkanu Unzen, który zniszczył Park Narodowy, pustosząc okoliczne osady i odstraszając przyjezdnych. „Czarna Góra” jest też metaforą innych kataklizmów – wojen, powodzi, cyklonów, pożarów, osobistych tragedii. Optymizm i poczucie humoru zwierzęcych bohaterów pomagają wyjść z każdej opresji.

Agnieszka Taborska jest pisarką, historykiem sztuki, autorką tłumaczonych na angielski i francuski książek o surrealizmie. Wydała między innymi „Senny żywot Leonory de la Cruz”, „Abecadło Topora”, „Okruchy amerykańskie”, „Spiskowców wyobraźni” oraz przekłady książek Philippe’a Soupaulta, Gisèle Prassinos i Spaldinga Graya. Jej bajki ukazały się w Polsce, Niemczech, Japonii i Korei. „Czarna Góra” to jej trzecia – po „Szalonym zegarze” i „Księżycowych duchach” – książka dla dzieci, jaka wychodzi w wydawnictwie książkowym Twój Styl.

Józef Wilkoń jest artystą światowej sławy, laureatem licznych międzynarodowych nagród, znanym czytelnikom i kolekcjonerom od Europy poprzez Stany Zjednoczone po Japonię. Zilustrował i nadał szatę graficzną ponad stu książkom dla dzieci i dorosłych wydanym w Polsce oraz blisko siedemdziesięciu wydanym za granicą. Uprawia malarstwo sztalugowe, scenografię, projektuje gobeliny. Retrospektywna wystawa w warszawskiej Zachęcie w 2007 roku pokazała go jako wybitnego rzeźbiarza. Jego interpretacje arcydzieł literatury dla dzieci i dorosłych należą do klasyki polskiej ilustracji.