Truizmem jest stwierdzenie, że Chorwacja jest dla żeglarzy rajem: ciepłe i czyste morze, dobra pogoda, wydłużony do prawie siedmiu miesięcy sezon żeglarski, urozmaicone, pełne zatok i wysepek wybrzeże. Łącznie linia chorwackiego wybrzeża liczy 5790 km, z czego 1778 km przypada na linię brzegową i ponad 4000 km na obrzeża wysp. W tym kraju są tysiące dobrze wyposażonych i zadbanych jachtów, ok. 50 świetnie wyposażonych marin z ok. 16 tys. stanowisk dla jednostek pływających oraz tysiące małych portów i zatok. Co więcej, rozbudowana linia brzegowa Chorwacji oraz istnienie tzw. morza wewnętrznego, oddzielonego od pełnego morza ciągłą linią wysp, daje początkującym szansę na bezpieczny i atrakcyjny rejs.
Żeglarstwo to doskonały sposób na podróż w różne zakątki wybrzeża Chorwacji, podczas której mamy także możliwość zwiedzenia ciekawych zabytków z różnych okresów, poczynając od czasów rzymskich. Wiele z nich zostało wpisanych na Listę UNESCO: Dubrownik, Trogir, pałac Dioklecjana w Splicie, katedra w Szybeniku, bazylika Eufrazjusza w Porecu. Oprócz zabytków kulturalnych zobaczyć możemy również obiekty przyrodnicze i krajobrazowe. Jest tu osiem parków narodowych, z aż czego cztery w rejonie nadmorskim (Brijuni, Kornaty, Krka, Mljet).
Żeglowanie daje też możliwość odpoczynku na morzu, z dala od cywilizacji. Podróży towarzyszyć będzie otwarta przestrzeń Adriatyku, wiatr w żaglach i morska bryza. Zwolennicy samotnych wypraw będą mogli poczuć się swobodnie w licznych zatoczkach, często ukrytych za skałami lub dostępnych tylko drogą morską.
Przewodnik Chorwacja dla żeglarzy. Adriatyckim szlakiem proponuje pięć kilkudniowych tras po wybrzeżu Morza Adriatyckiego, które prowadzą żeglarzy przez najciekawsze rejony nadmorskiej części kraju. Publikacja zawiera ponadto szereg praktycznych wiadomości dotyczących żeglugi pod chorwacką banderą, a także szczegółowe opisy marin, w których można zacumować jacht i odpocząć przed kolejnymi etapami podróży.