Chłopiec z latawcem

Opublikowany Autor blogksiazki

Największy literacki bestseller ostatniej dekady. Powieść przełożona na 40 języków i sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy. Książka Roku w USA i Wielkiej Brytanii. W 2007 sfilmowana przez Marca Forstera.

Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje się w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Amir jest świadkiem, kiedy na Hasana napada banda miejscowych chłopaków pod wodzą psychopatycznego Asefa, który gwałci chłopców. Z tchórzostwa i wyrachowania nie state w jego obronie,a nawet doprowadza do sytuacji, w której Hasan musi opuścić dom.

Ćwierć wieku później dorosły Amir mieszka w USA, gdzie po wkroczeniu radzieckich wojsk do Afganistanu wyemigrował wraz z ojcem. Ożenił się, jest szczęśliwy, wiedzie dostatnie życie. Został pisarzem. Mimo to nie odstępuje go poczucie winy, świadomość własnej zdrady. I los daje mu szanse, by dokonać zadośćuczynienia. Od ciężko chorego wspólnika swojego zmarłego ojca dowiaduje się, że Hasan nie żyje. Zamordowali go talibowie. To nie jedyna szokująca wiadomość: dawny towarzysz zabaw był w rzeczywistości jego przyrodnim bratem. Armin zdaje sobie sprawę, że musi zdobyć się na odwagę i powrócić do rządzonego przez talibów Kabulu. Chcąc ocalić siebie, musi uratować Sohraba – osieroconego przez Hasana syna…