Butelki zwrotne. Literacki scenariusz filmowy, Sverak Zdenek, Świat Literacki

Opublikowany Autor blogksiazki

Butelki zwrotne. Literacki scenariusz filmowy (Vratne lahve), Zdeněk Svěrák, Świat Literacki.
Już 28 listopada ukaże się książka Butelki zwrotne. Literacki scenariusz filmowy autora Sverak’a Zdenek’a na postawie nagradzanej wieloma nagrodami i najbardziej kasowej Czeskiej komedii – Butelki zwrotne. Punkt skupu butelek to przedziwne miejsce. Spotykają się tu ludzie i flaszki z różnych stron… 🙂

„Nie mogłem napisać Butelek zwrotnych jako młody człowiek. Musiałem poczekać, aż starość dotknie mnie bezpośrednio. Jest to historia mężczyzny, który nie chce jeszcze iść na emeryturę, ani w pracy, ani w miłości. I ma z tym problemy. Z tych problemów spróbowałem stworzyć scenariusz do komedii filmowej, o której mówi się, że jest gorzka”.
Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák (ur. 28 marca 1936 w Pradze, Czechosłowacja) – czeski aktor, komik i scenarzysta. Jego prace obejmują ponad 300 muzycznych dzieł, sztuk oraz ponad 10 filmów. Najbardziej znane z jego scenariuszy są Kolja (nagrodzony Oscarem) oraz Obecná škola (nominacja do Oscara). Razem z bliskim przyjacielem Ladislavem Smoljakiem stworzyli fikcyjną osobowość (uniwersalny geniusz, wynalazca, sportowiec, kryminalista, poeta, pisarz oraz filozof) Jára Cimrmana, który prawdopodobnie zwyciężyłby w głosowaniu na Największego Czecha w 2005 roku (tylko fakt, że była to postać fikcyjna uniemożliwiła zwycięstwo).