Bałkany. Bośnia i Hercegowina, Serbia, Kosowo, Macedonia, Albania. Przewodnik

Opublikowany Autor blogksiazki

Bałkany to miejsce, które ma moc przyciągania, wręcz uzależniania. Przyczyny bywają rozmaite: burzliwa historia i eklektyczna kultura, w której przeplatają się wpływy dwóch największych religii świata i wielu narodowości. A gdy do tego dodać wspaniałą kuchnię Bałkanów, aromatyczne alkohole, a nade wszystko spontaniczność ich mieszkańców, łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego tak wielu uległo magii tego niepowtarzalnego zakątka Europy. Przewodnik Bałkany to trzecia, zaktualizowana edycja książki, która cieszy się sporą popularnością wśród Czytelników. Przewodnik ten to ciekawa wędrówka przez pięć krajów: Bośnię i Hercegowinę, Serbię, Kosowo, Macedonię i Albanię. Rozdziały poświęcone kolejnym państwom rozpoczynają się informacjami praktycznymi, pozwalającymi lepiej poznać realia danego kraju. Dzięki dołączonym mapom z zaznaczonymi najważniejszymi atrakcjami łatwiej poruszać się po kraju, zaś kontakty z miejscową ludnością ułatwią zamieszczone na końcu książki minirozmówki.

Przewodnik został tak pomyślany, by służył praktyczną pomocą zarówno w fazie planowania wyjazdu, jak i podczas samej podróży, a jednocześnie by dostarczał jak najwięcej informacji krajoznawczych i był dobrą „lekturą do poduszki”. Rozdziały od I do V prezentują w pigułce poszczególne kraje Półwyspu Bałkańskiego oraz miejsca, które warto odwiedzić i składają się z części Zwiedzanie i Informacje praktyczne. Każdy kraj przedstawiono na oddzielnej mapie na okładkach oraz na mapach na początku rozdziałów, na których zaznaczono miasta opisane w tekście. W podrozdziałach Zwiedzanie opisy miast ułożono w porządku alfabetycznym.

Aby ułatwić poznawanie kraju, wydawnictwo przygotowało mapy miast i plany interesujących stanowisk archeologicznych, dzięki którym poruszanie się po kraju i zwiedzanie najciekawszych zabytków oraz regionów w danym kraju będzie znacznie prostsze.

Podstawowym kryterium przy podawaniu nazw oryginalnych była ich przydatność, dlatego np. nazwy ulic podano w ich oryginalnym brzmieniu, czasem więc zapisano je cyrylicą (Macedonia), ponieważ to z nimi będzie się stykał polski turysta na Bałkanach. W przypadku, gdy występuje ich tłumaczenie, Autorzy chcieli zwrócić uwagę na znaczenie nazwy. Wszędzie, gdzie to możliwe, starano się podawać dokładne polskie tłumaczenie nazw muzeów i innych zabytkowych obiektów. Jednocześnie w przypadkach, gdy oryginalna nazwa jest bardzo popularna lub charakterystyczna, zamieszczano ją także w oryginalnym brzmieniu. Oryginalne nazwy pochodzenia tureckiego różnią sie nieco zapisem, brzmieniem lub wymową w każdym z języków opisanych krajów.

W przewodniku podawane są zazwyczaj w euro, zwłaszcza w przypadku opłat za noclegi czy posiłki. Czasem, w przypadku cen benzyny czy lokalnych produktów spożywczych, pamiątek, ceny podano w lokalnej walucie.

Maciej Kania – absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Studiował również filologię bułgarską na Uniwersytecie Jagiellońskim, ucząc się języka rumuńskiego. Przez 4 lata pełnił funkcję Prezesa Koła PTTK przy AE oraz członka Zarządu Krakowskiego Oddziału Akademickiego i Krajowej Komisji Akademickiej. Pasjonuje się Bałkanami, gdzie dokonał między innymi kilkunastu zimowych i letnich przejść górskich. Był także w Mongolii, przechodząc jedno z pasm tamtejszego Ałtaju, w Alpach austriackich (Gross Glockner), na Mont Blanc oraz Spitsbergenie. Zafascynowała go także Ukraina i Rosja. Wykonał samotne przejście po lodowcu Vatnajokull w Islandii. Na przełomie 2002 i 2003 wraz z kolegami Jasiem Lenczowskim i Rafałem Sieradzkim dokonał Pierwszego Polskiego Zimowego Przejścia Kamczatki, przejeżdżając potem przez kontynent azjatycki z północy na południe. Przez wiele lat pisywał w miesięczniku AE ,,Manko”, a wcześniej w dzienniku ,,Express Zachodni”.

Marta Kołczyńska (ur. 1985) – studentka kulturoznawstwa w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, członek stowarzyszenia naukowego Collegium Invisibile, dodatkowo ekonomistka. Urodzona w Łodzi, mieszka w Warszawie. Kosowem „zaraziła się” w Kosowie od Kosowarów i nie zamierza się leczyć. Aktualnie zajmuje się historią i rolą religii. Studiować zamierza do końca życia, na zmianę z podróżowaniem, najlepiej w sposób bardzo niezaplanowany i bardzo niezorganizowany. Tekst o Kosowie powstał w większości w ogromnym blokowym mieszkaniu w centrum Prisztiny, w którym planowo w nocy nie było wody, a prądu od czasu do czasu. Kosowarzy, szczególnie w mniejszych miastach i wsiach są często szczerze zdziwieni widokiem podróżnika, szczególnie piszącego przewodnik o ich „zwykłych miastach, domach, meczetach”. Niełatwo zdobyć informacje o najbliższej restauracji, bo natychmiast ląduje się w czyimś pokoju gościnnym, a obowiązkiem jest… pokornie jeść i pić. Czasem w pakiecie jest też nocleg. W Kosowie najważniejszy jest spokój, brak pośpiechu i relacje międzyludzkie. Kosowarzy, niezwykle dumni ze swojego kraju, tradycji i historii, pomogą każdemu ciekawemu ich kultury zrozumieć ją, posmakować i poczuć. Bez tej pomocy, cierpliwości i porad praca nad przewodnikiem byłaby o wiele trudniejsza.

Beata Kozerska (ur. 1978) – absolwentka Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, język kierunkowy – serbski, specjalizacja – kulturoznawstwo. Związana z Bałkanami nie tylko zawodowo, ale i prywatnie, szczególnie mocno z Belgradem, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Zawodowo realizuje się jako tłumacz z języka serbskiego, chorwackiego i bośniackiego, zajmując się głównie tłumaczeniami technicznymi. Interesuje się historią, sztuką i literaturą, nie tylko krajów bałkańskich. Swoją wiedzę poszerza, a marzenia spełnia, podróżując.

Robert Sendek – slawista, którego główną fascynacją pozostają Bałkany, jako niepowtarzalny tygiel narodów, kultur, tradycji i języków. Są dla niego najważniejszym terenem wypraw i częstych wizyt, przemierzył je wzdłuż i wszerz, od Podgoricy do Bukaresztu i od Zagrzebia do Salonik. Szczególną wagę przywiązuje do wędrówek po Bułgarii, najpiękniejszym kraju na całym Półwyspie, oraz po Macedonii, będącej prawdziwym sercem Bałkanów, wręcz ich kwintesencją, ze wszystkimi ich problemami, radościami i ambicjami. Niedawno obronił doktorat poświęcony bułgarskiej i macedońskiej frazeologii w kontekście bałkańskim. Pracuje w Katedrze Filologii Bułgarskiej i Macedońskiej UJ. Jest autorem przewodnika Bułgaria. Pejzaż słońcem pisany.

Ewa Tyszkiewicz – absolwentka historii sztuki, a także podyplomowych studiów muzealniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, a prywatnie pasjonuje się podróżami oraz zgłębianiem kultur europejskich i azjatyckich. Koleje losu przenosiły ją co kilka lat do różnych krajów – mieszkała w ZSRR, Turcji i Belgii. Obecnie przebywa w Sarajewie, analizując specyfikę Bałkanów i krzyżowanie się kultur słowiańskiej, islamskiej i żydowskiej. Urzekła ją Bośnia, jej niezwykła przyroda, niezwykle skomplikowana przeszłość oraz otwarci i bardzo bliscy Polakom mieszkańcy.