Zakopane i Tatry na weekend

Opublikowany Autor blogksiazki

Zakopanego i Tatr nie trzeba reklamować. Najwyższy masyw górskiej Słowacji, jedyne „prawdziwe” góry w nizinnej Polsce i jedyne o charakterze alpejskim między Alpami a Kaukazem… Wszystkie atrakcje typowe dla najwyższych obszarów górskich, z wyjątkiem lodowców, skoncentrowane są tutaj na powierzchni 790 km2. Dla porównania, Alpy liczą 175 tys. km2, a Himalaje aż 650 tys. km2. Magnesem przyciągającym wędrowców w Tatry od przeszło 150 lat jest oryginalna kultura górali, nie tylko podhalańskich, ale także tych ze Spisza, Liptowa i Orawy. Zwłaszcza że – w przeciwieństwie do większości regionów kraju – nie chodzi tylko o skanseny i zakurzone gablotki w muzeach, ale żywych ludzi ze swoją gwarą, muzyką, mentalnością i zwyczajami.

"Zakopane i Tatry na weekend" zostały napisane z myślą o Tobie turysto, wczasowiczu czy wędrowcu, który niecierpliwie czekasz na urlop lub weekend.

Ten przewodnik spełni Twoje oczekiwania i oczekiwania wszystkich innych zajętych i zapracowanych współczesnych ludzi, gdyż pokazuje, jak interesująco spędzić wolne od pracy dni. Z nim żaden weekend, nawet deszczowy i zimny, nie będzie nudny.

Przewodnik jest lekki i – dzięki spirali oraz skrzydełkom mogącym pełnić rolę zakładek – poręczny. Łatwo zapakować go do torby lub walizki. Z przyjemnością się go też z tej torby lub walizki wyjmuje. "Weekend" może się podobać: czarna, dynamiczna okładka, strony z kolorowymi marginesami, ramkami, wyróżnieniami oraz pięknymi zdjęciami i barwnymi mapkami.

Największym atutem przewodnika jest jednak jego koncepcja – podział na starannie zaplanowane dwudniowe trasy, prowadzące do najciekawszych miejsc opisywanego regionu: zabytków, rezerwatów przyrody, szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych. Dzięki temu wystarczy wskoczyć w samochód, wybrać trasę ze spisu treści i zanurzyć się w przyjemności, jakie oferuje czas wolny. O resztę zadba przewodnik.

Istotną zaletą "weekendu" jest też czytelny układ informacji. Trasy opisane w przewodniku są wyszczególnione na poglądowej mapce na wewnętrznej okładce. Każdy rozdział składa się z ogólnego opisu trasy, barwnej mapki, czasu i planu zwiedzania na każdy dzień oraz opisów poszczególnych "punktów programu". Opisy tworzą informacje historyczne lub przyrodnicze oraz praktyczne (godziny otwarcia, dane teleadresowe), jak też barwne zdjęcia. Przy każdym obiekcie podano przybliżony czas zwiedzania. Miejsca, szczególnie ciekawe lub charakterystyczne, wyróżniono piktogramami. Kolorowe ramki zawierają dygresje historyczne, kulturalne, legendy i anegdoty. Każdą trasę zamykają informacje dotyczące noclegów, gastronomii, rozrywek, imprez… Z "weekendu" korzysta się łatwo, przyjemnie, bez stresu. Z "weekendem" spędza się czas na luzie.

Przewodniki na weekend pokazują, że by żyć ciekawie, nie trzeba przepływać przez ocean. Wystarczy wyskoczyć za miedzę. Polska jest ciekawa!