Tunezja. Smak harissy i oliwek

Opublikowany Autor blogksiazki

Tunezja pozwala połączyć odpoczynek na przepięknych plażach z poznawaniem egzotycznego, afrykańskiego kraju. Wspaniałe góry porośnięte lasami dębów korkowych, zielone nadbrzeżne równiny, pustynne wydmy – krajobraz zmienia się tu jak w kalejdoskopie. Noc można spędzić w oazie w sercu Sahary albo w luksusowym kurorcie nad Morzem Śródziemnym, a w dzień wyruszyć na poszukiwanie atrakcji. Nie będzie to trudne: majestatyczne meczety z wysmukłymi minaretami, potężne twierdze, kręte uliczki medyn, wspaniałe muzea, barwne suki zachwycają nie tylko miłośników kultury arabskiej. Z dala od współczesnego gwaru ruiny rzymskich i punickich miast, ze słynną Kartaginą na czele, snują opowieść o minionej świetności, a wspaniała przyroda i gorące źródła zapraszają do odpoczynku.

Przewodnik Tunezja. Smak harissy i oliwek opisuje najciekawsze atrakcje kraju, te znane i te, których nie zalała jeszcze fala masowej turystyki. Podpowiada przy tym, jak zaplanować podróż, gdzie spać, co jeść i czego nie wolno przegapić. Fascynująca opowieść o historii i kulturze Tunezji pomoże zrozumieć specyficzną mentalność jej mieszkańców. Orientację w terenie ułatwią mapy regionów i plany miast, a czytelny układ odsyłaczy i indeks pozwolą na sprawne korzystanie z przewodnika. Całości dopełniają fotografie i zamieszczony na końcu słowniczek.

Eryka Lehr – arabistka, absolwentka i doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumaczka i teoretyk literatury skupiona na współczesnej literaturze arabskiej, podróżująca po krajach arabskich. Pokochała Tunezję od pierwszego wejrzenia, jeszcze w czasach szkoły podstawowej, i od tej pory wraca do tego kraju regularnie kilka razy w roku. Dwukrotnie odbyła letnie stypendium w tuniskiej Bourguiba School. Najbardziej lubi zabierać rodzinę oraz przyjaciół do Tunezji i odkrywać przed nimi nieznane oblicze tego niezwykłego kraju. Przede wszystkim poleca nieznane masowej turystyce zakątki Tunezji Północnej oraz stolicę kraju – Tunis.

Paweł Jadwisieńczak – absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, dla którego jednak praca za biurkiem była koszmarem nie do zniesienia. Z zamiłowania podróżnik, który nie może dłużej usiedzieć na jednym miejscu, obecnie pilot i przewodnik. W Tunezji mieszka od roku 2001, a dzięki pracy w turystyce oraz znajomości języka arabskiego poznał ten kraj bardzo dokładnie. Czas wolny spędza na podróżowaniu z plecakiem. W Afryce oprócz Tunezji zwiedził też Maroko i Egipt. Ulubionym kierunkiem jego wędrówek jest jednak Azja południowo-wschodnia, gdzie odwiedził już kilkakrotnie Tajlandię, Laos, Kambodżę, Wietnam, Hong Kong i Malezję, a lista jego podróży ciągle się powiększa. Uwielbia fotografować, wiele zdjęć jego autorstwa znajduje się w niniejszym przewodniku, inne można obejrzeć na prywatnej stronie http://www.jadwisienczak.info.