Trzecia Świątynia Jerozolimska w koncepcjach chrześcijańskiego syjonizmu w Stanach Zjednoczonych

Opublikowany Autor blogksiazki

Anna Peck uzyskała stopień doktora historii na Uniwersytecie Gdańskim, następnie studiowała religioznawstwo w University of North Carolina. Posiada w dorobku ponad sześćdziesiąt publikacji naukowych w językach polskim i angielskim. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wielokrotnie podejmowała problematykę amerykańskich zjawisk religijnych w kontekście politycznym, społecznym i ideologicznym. Opublikowała dotychczas dwie książki z tego zakresu: w 2005 roku Teleewangelizm, apokalipsa i polityka: współczesna prawica protestancka w Stanach Zjednoczonych oraz w 2007 roku W poszukiwaniu tożsamości: rasizm w amerykańskich koncepcjach religijnych.

Czy współczesna odbudowa starożytnej Świątyni jerozolimskiej stanowi konieczność historyczną i teologiczną? Czy nowa świątynia, o której mówi Apokalipsa świętego Jana powinna być rozumiana symbolicznie czy dosłownie? Zwolennicy protestanckiego nurtu apokaliptycznego, określanego jako chrześcijański syjonizm, twierdzą, że tak, opowiadając się za dosłownymi interpretacjami tekstów biblijnych. Widzą w zachodzących od połowy XX wieku wydarzeniach politycznych na Bliskim Wschodzi, takich jak odbudowa państwowości izraelskiej i powrót do granic biblijnych namacalny dowód na rozpoczęcie czasów ostatecznych. Oczekując na powtórne przyjście Jezusa-Mesjasza, należy rozpocząć przygotowania do odbudowy Świątyni. Pozostaje jednak praktyczne pytanie: której wersji architektonicznej Świątyni? Czy tej, z czasów Salomona, czy tej z czasów Jezusa Chrystusa?

Książka przedstawia rozwój teorii chrześcijańskiego syjonizmu w Stanach Zjednoczonych, debat dotyczących roli Świątyni w kontekście interpretacji judaistycznych, chrześcijańskich i islamskich oraz wynikających z nich konsekwencji politycznych.