Świadectwo Stanisław Dziwisz recenzja – książka, film

Opublikowany Autor blogksiazki

Świadectwo Stanisław Dziwisz – recenzja książki i filmu

Świadectwo Stanisława Dziwisza to bardzo osobista opowieść o Janie Pawle II przedstawiona w książce i filmie. Książka jest podzielona na dwie zauważalne części. Pierwsza część to wspomnienia o Karolu Wojtyle jako arcybiskupie i metropolicie krakowskim. W tej części autor opisuje komunistyczną rzeczywistość i stosunki z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Druga, zdecydowanie obszerniejsza część to okres pontyfikatu Jana Pawła II. Stanisław Dziwisz daje w książce świadectwo tego pontyfikatu, przedstawia wspomnienia z pielgrzymek, chwile miłe i chłodne, pokazuje to jak Jan Paweł II był postrzegany.

Książka na pewno warta przeczytania. Dla mnie szczególne znaczenie, poza treścią oczywiście miała systematyka samej treści, która jest ułożona chronologicznie oraz tematycznie. Mimo dużej powagi książki jest ona napisana lekkim, przyjemnym dla czytelnika językiem, ale nie znajdziemy tu żadnych anegdotek lub plotek na temat Papieża.

Podsumowując postawię takie pytanie – czy możliwe jest napisanie książki o człowieku, o którym przez ostatnie kilkanaście lub kilkadziesiąt lat ciągle mówiono? Tak, Stanisław Dziwisz to udowodnił, a książka daje „świadectwo” czynów naszego Papieża.

Książka Świadectwo Stanisława Dziwisza – wyznanie, której zakres obejmuje lata w Polsce (1966-1978) i lata pontyfikatu (1978-2005). Wspomnienia zebrał włoski watykanista polskiego pochodzenia, Gian Franco Svidercoschi. Słowami kardynała Dziwisza opowiadana jest historia Jana Pawła II, podkreślająca jego postawę i osobowość podczas przełomowych wydarzeń, takich jak upadek muru berlińskiego czy 11 września, jego podróże, epokowe decyzje, ale również codzienność, modlitwy i choroby. To niepublikowane wcześniej materiały, przedstawiające portret wielkiego człowieka naszych czasów. W książce są także wspomnienia, dotyczące zamachu na Jana Pawła II, pobytu papieża w klinice Gemelli oraz sieci podsłuchów, jaką Karol Wojtyła był otoczony w Krakowie, czego jako przyszły papież był świadom.

„Byłem przy nim prawie czterdzieści lat. Najpierw przez dwanaście lat w Krakowie, a potem przez kolejnych dwadzieścia siedem w Rzymie. Zawsze przy nim. Zawsze u jego boku. A teraz, w chwili śmierci, poszedł sam. (…) Po tamtej stronie, kto mu towarzyszy?”
kard. Stanisław Dziwisz

Kard. Stanisław Dziwisz urodził się 27 Kwietnia 1939 w Rabie Wyżnej w Polsce. Wyświęcony na księdza przez Karola Wojtyłę w 1963, dołączył do jego personelu jako osobisty sekretarz i piastował to stanowisko aż do śmierci Papieża w 2005 roku. 3 czerwca 2005 roku Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Krakowa, po czym podniósł go do godności kardynała 24 marca 2006.

Prowadzący rozmowę z kardynałem – Gian Franco Svidercoschi urodził się w Ascoli Piceno we Włoszech. Pisarz i dziennikarz, był korespondtentem ANSY na II soborze Watykańskim i pełnił funkcję redaktora naczelnego gazety „Osservatore Romano”.

Teraz czas na recenzję filmu. Świadectwo to film na podstawie bestsellerowej książki kardynała Stanisława Dziwisza. W Polsce jej pierwszy, 250-tysięczny nakład zniknął z półek księgarskich w ciągu niecałych dwóch dni, a niedługo później przekroczył milion egzemplarzy!
Świadectwo w sposób realistyczny przedstawia nowe fakty z życia Karola Wojtyły, wydarzenia i ich interpretacje. Jest wyjątkowym świadectwem, złożonym przez kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Ojca Świętego, który towarzyszył mu przez prawie 40 lat – począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie. Po raz pierwszy przed kamerą ks. kardynał Stanisław Dziwisz ujawnia wiele niepublikowanych dotąd informacji z życia Jana Pawła II. W filmie pojawią się również liczne materiały archiwalne do tej pory nie prezentowane publicznie.

Świadectwo ciężko recenzować, ponieważ nie można go w żaden sposób porównać z innymi filmami, choćby z tego względu jak wielkie ten film ma znaczenie dla Polaków i jakie emocje wywołał i będzie wywoływać tak długo jak długo będziemy pamiętać o naszym Papieżu. Film nie pozwala oderwać oczu od ekranu podczas gdy kardynał Stanisław Dziwisz opowiada widzowi o Janie Pawle II.