Sąd wojenny, Sven Hassel, Erica

Opublikowany Autor blogksiazki

Sąd wojenny, Svena Hassela ukaże się 20 listopada nakładem wydawnictwa Erica. Koło podbiegunowe i front fiński to teatr działań, na który zostają rzuceni bohaterowie książki Svena Hassela. Przetrwanie koszmarnych walk frontowych nie oznacza, że uniknie się sądu wojennego i egzekucji w ponurym więzieniu Torgau. Barbarzyński system hitlerowskiego sądownictwa wojskowego pochłania coraz ofiar wśród samych Niemców – ani szeregowiec, ani generał nie mogą być pewni, że nie wpadną w tę zbrodniczą machinę. W takiej sytuacji zastajemy Portę, Barcelonę, Małego i Legionistę, znanych z poprzednich powieści Hassela. Zwierzęcy instynkt przetrwania, który pozwalał im wcześniej pokonać wroga w okopach, to za mało, aby przeżyć spotkanie z morderczą biurokracją …

Autor, z pochodzenia Duńczyk, który znalazł się w wyniku splotu przypadków życiowych w szeregach Wehrmachtu, jest wnikliwym obserwatorem działań bojowych i życia na froncie. Był osiem razy ranny i zakończył wojnę w stopniu porucznika.
Sven Hassel napisał czternaście powieści, które zostały przetłumaczone na piętnaście języków i wydane w nakładzie przeszło pięćdziesięciu milionów egzemplarzy.
Sven Hassel – urodzony jako Sven Pedersen. W młodości zmienił nazwisko na nazwisko rodowe matki, które brzmiało Hassel. W wieku 14 lat wstąpił do floty handlowej. W czasie ataku na Polskę służył w dywizji pancernej, gdzie był kierowcą czołgu. W rok później zdezerterował w wyniku wyczerpania psychicznego. W wyniku tego zajścia, złapany Hassel został przeniesiony do jednostki karnej Wehrmachtu (niem. sonderabteilung), która składała się z kryminalistów i dysydentów.

Walczył na wszystkich frontach za wyjątkiem Afryki Północnej. Ranny osiem razy. Otrzymał Krzyż Żelazny pierwszej (Eisernes Kreuz I klasse) i drugiej klasy (Eisernes Kreuz II klasse), a także kilka odznaczeń fińskich oraz włoskich. Wojnę zakończył w randze porucznika wzięty do niewoli w Berlinie w 1945 r. przez żołnierzy radzieckich. Kilka następnych lat spędził w obozach jenieckich. W czasie uwięzienia zaczął pisać książki. Przebywał w obozach jenieckich radzieckich, amerykańskich oraz duńskich. Wypuszczony na wolność w 1949 r. nosił się z zamiarem wstąpienia do Legii Cudzoziemskiej. Od tego planu odwiódł go związek z Dorthe Jensen, którą poślubił w 1951 r. Pracował w fabryce samochodów. Dzięki namowom żony dokończył pierwszą powieść i wydał ją w 1953 r. pod tytułem Legion potępieńców (duń. De Fordømtes Legion).

Sven Hassel stworzył niepowtarzalną serię powieści wojennych o losach niemieckiej kompanii karnej w czasie II wojny światowej, której był żołnierzem. Pierwsza książka Legion potępieńców jest zapisem przeżyć autora. Następne książki w coraz większym stopniu stanowią fikcję literacką, jednakże z elementami autobiograficznymi. Jego książki składają się z kilku lub kilkunastu opowiadań związanych ze sobą miejscem wydarzeń i bohaterami. Bohaterami opowiadań są: Sven (autor, narrator wszystkich powieści), Porta (humorystyczny gawęziarz), Mały (olbrzym z nadanym ironicznie przezwiskiem), Stary (doświadczony stary sierżant), Legionista (były żołnierz Legii Cudzoziemskiej), Heide (doswiadczony zołnierz,zatwardziały nazista), Barcelona (weteran wojny domowej w Hiszpanii), Pluto i inni. Ich losy autor przedstawił na różnych frontach II wojny światowej koncentrując się na brutalności i bezsensowności wojny oraz roli pojedynczego żołnierza w wojnie. Książki cechują się również sporą dawką humoru (gdyż, jak twierdzi autor, tylko humor i alkohol dawał zapomnienie od brutalności wojny).

Wojna w książkach Hassela jest brutalna. Nie obowiązują w niej konwencje Genewskie, ludzi zabija się tylko po to aby samemu przetrwać.

Hassel napisał do tej pory 14 książek, które przetłumaczono na 18 języków. Łączny nakład jego książek wyniósł 52 milionów egzemplarzy. Na podstawie książki Koła terroru w 1987 r. nakręcono film pod angielskim tytułem The Misfit Brigade.

* Legion potępieńców, 1953
* Koła terroru, 1958
* Towarzysze broni, 1960
* Batalion marszowy, 1962
* Gestapo, 1963
* Monte Cassino, 1963
* Zlikwidować Paryż, 1967
* Generał-SS, 1969
* Królestwo Piekieł (Powstanie Warszawskie), 1971
* Widziałem, jak umierają, 1976
* Krwawa droga do śmierci, 1977
* Sąd wojenny, 1979
* Więzienie NKWD, 1981
* Komisarz, 1985