Psychologia. Podręcznik akademicki – recenzja

Opublikowany Autor blogksiazki

Niedawno na półkach księgarń ukazał się nowy podręcznik akademicki „Psychologia” pod redakcją prof. Jana Strelaua i prof. Dariusza Dolińskiego. Każdy, kto studiuje, studiował lub zajmuje się psychologią na co dzień miał na pewno w ręku trzytomowe wydanie podręcznika z roku 2000 pod redakcją prof. Strelaua. Zakup nowej publikacji prowokuje do przemyśleń, co się zmieniło w psychologii jako nauce i jakie zmiany zaszły w nauczaniu psychologii na przestrzeni niemal 10 lat. Czy zaszły one tak daleko, że warto zaopatrywać się w nowy podręcznik?

Jak informują nas redaktorzy naukowi, a także wydawca na stronie internetowej poświęconej tylko i wyłącznie nowemu podręcznikowi, istnieją dwa najważniejsze powody, dla których powstała ta książka. Pierwszy to fakt, że przez lata, które upłynęły od wydania „trzytomówki”, dużo się w psychologii zmieniło. Trudno z tym faktem dyskutować, zwłaszcza gdy mówimy o tak prężnie rozwijających się dziedzinach, jak neuropsychologia czy psychologia społeczna. Drugim powodem było ustanowienie przez Komitet Nauk Psychologicznych Polskiej Akademii Nauk standardów nauczania psychologii ujednoliconych dla wszystkich ośrodków akademickich. Redaktorzy zapewniają, że treści tym standardom odpowiadają. Zaś ów Komitet podręcznikowi patronuje, dając czytelnikowi na to gwarancję.

Już lektura notek o autorach pokazuje, że w tworzeniu tej publikacji mieli udział najlepsi polscy specjaliści — są nimi zarówno autorzy rozdziałów, jak i  ekspertyz je uzupełniających. Ekspertyzy niezależnych naukowców są tutaj bowiem novum i zdecydowanie uatrakcyjniają cały tekst.

Podróż po najważniejsych dziedzinach psychologii zaczynamy od filozofii. Psychologia przecież w niej ma swoje korzenie i na grunt eksperymentalny przeniosła zagadnienia poznania i umysłu człowieka. Jak psychologia dojrzewała do udzielenia odpowiedzi na najważniejsze pytania dowiadujemy się z rozdziału poświęconego historii psychologii. Autorzy nie pominęli wkładu polskich naukowców w rozwój myśli psychologicznej. Z kolei omawiając zagadnienia związane z wymiarem etycznym uprawiania zawodu psychologa zwrócono uwagę na takie tematy, jak rola psychologa w mediach czy dylematy związane z udzielaniem pomocy psychologicznej on-line.

Nie sposób w tym miejscu szczegółowo przedstawić treści zawartych w podręczniku na niemal dwóch tysiącach stron. Mówiąc pokrótce, pierwszy tom omawia dziedziny: metodologię, psychometrię, psychologię ewolucyjną, poznawczą, osobowości, różnic indywidualnych, emocji i motywacji. Drugi: diagnozę psychologiczną, psychologię rozwoju, społeczną, neuropsychologię, psychofizjologię, a także zdrowie i stres i podstawy pomocy psychologicznej. Znalazły się tu nowe rozdziały, których nie ma w starszym podręczniku z roku 2000 — psychologia środowiskowa i międzykulturowa. W pozostałych znajduje się dużo więcej informacji, i są one zorganizowane według innego klucza. Najważniejszy jest jednak fakt, że autorzy przy pisaniu tekstów uwzględnili najnowsze wyniki badań i nowe koncepcje.

Na szczęście autorzy zadbali o to, aby przedstawić ten ogrom informacji prostym, przystępnym językiem, nie stawiając czytelnikowi bariery nie do przeskoczenia. To ważny sygnał świadczący o przemianie w polskiej nauce i nadzieja, że wysoki poziom skomplikowania języka przestanie być jedynym synonimem profesjonalnej wiedzy — zwłaszcza w przypadku podręczników akademickich, przeznaczonych dla osób dopiero zapoznających się z danym obszarem nauki.

Co rzuca się w oczy, gdy weźmiemy tomy do ręki, to fakt, że pod względem edytorskim jest on na najwyższym poziomie i odpowiada standardom, w jakim książki akademickie wydają największe światowe oficyny. Może to dla niektórych nie jest istotny argument, lecz prawdziwi miłośnicy książek będą delektować się jej estetyką — bardzo dobra jakość papieru i bogata kolorystyka naparwdę zachęcają do czytania!

Trudno zaprzeczyć, ze nauka jest inwestycją w siebie i swoją przyszłość. Nowy podręcznik „Psychologia” będzie najlepszą inwestycją dla tych, którzy szukają rzetelnej i najświeższej informacji na światowym poziomie, gdyż w tej chwili na rynku wydawniczym pozostaje bez konkurencji — zarówno pod względem merytorycznym, jak i estetycznym, a jego lektura nie będzie dla czytelnika drogą przez językową mękę!