Przeklęta ziemia

Opublikowany Autor blogksiazki

Błyskotliwa relacja z podróży Tony’ego Wheelera – pasjonata dalekich wypraw i współzałożyciela wydawnictwa Lonely Planet.
Autor odwiedził kraje zaliczane do najbardziej represyjnych i niebezpiecznych reżimów na Świecie: Afganistan, Albanię, Arabię Saudyjską, Birmę, Irak, Iran, Koreę Północną, Kubę i Libię. Biorąc pod uwagę stosunek poszczególnych krajów do praw człowieka, terroryzmu i polityki zagranicznej, autor pyta: „Co sprawia, że kraj jest przeklęty? To nie ma nic wspólnego z geografią ani topografią. Rzeki nie dokonują inwazji, pustynie nie ulegają korupcji, i w ogóle natura jako taka nie jest siłą sprawczą, która popycha kraj w złą stronę, nawet jeśli terroryści kryją się właśnie w jego górach i dolinach”.

Nie bez powodu podtytuł książki brzmi „Wyprawy do miejsc zatraconych, często nieprzyjaznych i trudnych do zrozumienia, ale może właśnie dlatego tak ciekawych i prowokujących”.

Na trasie podróży nie brakuje fascynujących ciekawostek geograficznych i kulturowych oraz barwnych postaci. Zebrane felietony prowadza Czytelnika przez zachwycające krajobrazy – od niekończących się pustynnych wydm do ośnieżonych szczytów górskich, od wijących się rzek aż po tropikalne plaże.

„Podróżowanie było nieprzerwanie moją pasją – dawałem jej wyraz, współzakładając na początku lat 70. wydawnictwo Lonely Planet, pisząc dziesiątki książek o tematyce podróżniczej żywo się interesując najdziwniejszymi zakątkami Świata. Na często zadawane mi pytanie: – Jakie jest twoje ulubione miejsce? – odpowiadam szczerze: – Hala odlotów”.

Seria BIEGUNY

Bieguny to książki o podróżach i poznawaniu świata. Relacje z wypraw do najbardziej niebezpiecznych i zapomnianych terytoriów na kuli ziemskiej i fascynujące historie z miejsc pozornie dobrze znanych. Opowieści o ludziach i ich losach, zaskakujące przemyślenia na tematy kulturowe i obyczajowe, a także poruszające przygody.

Bieguny to próba spojrzenia na świat oczyma wytrawnych podróżników, dziennikarzy i korespondentów. Poważnie i humorystycznie. Na tle historycznym i z przymrużeniem oka.