Oswajanie nieskończoności. Historia matematyki

Opublikowany Autor blogksiazki

Nasze społeczeństwo nie mogłoby funkcjonować bez matematyki. Wiele zupełnie zwyczajnych dla nas osiągnięć – od mostów wiszących i Internetu po badanie kosmosu i giełdę papierów wartościowych ? opiera się na matematycznych innowacjach.

Rozwój cywilizacji i postępy w matematyce szły ze sobą ramię w ramię. Dokonane przez Greków, Arabów i Hindusów przełomy w trygonometrii umożliwiły nawigację przez oceany i odkrycie nowych lądów. Telefony komórkowe nie mogłyby działać bez niezwykłej idei obliczeń w 10 wymiarach. Nawet odtwarzanie płyty DVD wiąże się z wykorzystaniem abstrakcyjnej algebry.

W "Oswajaniu nieskończoności" Ian Stewart przystępnie wyjaśnia rachunek różniczkowy dla określenia natury, ezoteryczną dziedzinę przestrzeni wyższego wymiaru czy zaskakujący świat teorii chaosu. Nigdy przy tym nie traci z oczu najważniejszego ze wszystkich pytań – w jaki sposób matematyka umożliwiła powstanie współczesnego świata.

Ian Stewart
Znany na całym świecie popularyzator matematyki. Zdobył wiele nagród za krzewienie wiedzy naukowej, między innymi Medal Michaela Faradaya przyznawany przez Towarzystwo Królewskie i złoty medal Institute for Mathematics and Its Applications. Jest autorem ponad 20 książek popularnonaukowych – między innymi: "Listy do młodego matematyka", "Czy Bóg gra w kości?", "Liczby natury". Prowadzi aktywną działalność naukową i ma na swoim koncie ponad 170 artykułów naukowych. Jest profesorem matematyki na Uniwersytecie w Warwick. W 2001 roku został wybrany na członka Towarzystwa Królewskiego.